ZDROWIE

Więcej punktów wymazowych na Podlasiu

Od początku lutego uruchomiono pięć, nowych, stacjonarnych punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Trzy w Białymstoku oraz po jednym w Łomży i Siemiatyczach. Przybyło również mobilnych punktów wymazowych. 

– Wzrastająca ilość chorych i większe zainteresowanie badaniami spowodowało, że otwierają się kolejne miejsca, w których można wykonać nie tylko testy PCR, ale także testy antygenowe. Są one w całości finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia – podkreśla Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Ponadto osoby, które nie mogą samodzielnie dotrzeć do stacjonarnych placówek pobierania materiału genetycznego mają możliwość skorzystania z mobilnych punktów wymazowych. Decyduje jednak o tym lekarz opiekujący się pacjentem.

Od 1 lutego br. na Podlasiu przybyło pięć nowych zespołów wymazowych:
  • Białystok, 15 -062, ul. Warszawska 59
  • Białystok, 15-814, ul. gen. J. Hallera 8
  • Białystok 15-0751, ul Aleja Solidarności 9
  • Łomża 18-400, al. Legionów 60b
  • Siemiatycze 17-300, Pl. Jana Pawła II 31

Łącznie wymazy wykonuje 16 takich zespołów. 

Testy PCR

Zlecenie na test PCR może wystawić między innymi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Możliwość wystawiania zleceń na test w kierunku koronawirusa za pośrednictwem systemu gabinet.gov.pl dotyczy również lekarzy, którzy nie mają umów z NFZ.

Szybkie testy antygenowe

Z kolei testy antygenowe możemy zrobić w aptekach, laboratoriach lub stacjonarnych punktach wymazowych, które przystąpiły do ich realizacji. Badanie przeprowadzi farmaceuta lub pracownik medyczny, a wynik poznamy na miejscu. Na test antygenowy nie potrzebujemy skierowania.

Aby wynik testu antygenowego był jak najdokładniejszy dwie godziny przed badaniem nie należy palić papierosów, żuć gumy, myć zębów, płukać jamy ustnej i nosa, spożywać posiłków i pić napojów oraz nie przyjmować żadnych leków.

Szczegółowe informacje na temat testów PCR i antygenowych wraz z wykazami lokalizacji miejsc ich wykonania znajdziemy na stronie internetowej pacjent.gov.pl – https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran

Tekst i fot.: Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ