NIERUCHOMOŚCI

Najlepszy rok w budownictwie mieszkaniowym od kilku dekad

W całym 2021 r. – wg najnowszych danych GUS – w Polsce oddano do użytkowania o 6,3% więcej mieszkań niż rok wcześniej. O blisko 24% zwiększyła się również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem.

Najnowsze dane dotyczące liczby mieszkań, jakie w ostatnim roku zostały oddane do użytkowania, pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Było ich aż 234,7 tys. To o ponad 80 tys. mieszkań więcej niż jeszcze w 2015 r., czyli w ciągu 6 lat zanotowaliśmy wzrost o blisko 60%. Co więcej, na koniec 2021 r. w budowie pozostawało jeszcze ok. 871,3 tys. mieszkań, czyli o 5,2% więcej niż w 2020 r. To dowód na to, że miniony rok w budownictwie mieszkaniowym był rekordowo dobry – powiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Mieszkania oddane do użytkowania – rekordowy rok

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego za rok 2021. Wynika z nich, że w ciągu minionych dwunastu miesięcy, w Polsce oddano do użytkowania o 6,3% więcej mieszkań niż przed rokiem. Większa była również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (wzrost o 23,9%) oraz liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem (wzrost o 23,3%).

W minionym roku oddano do użytkowania w sumie 234,7 tys. mieszkań – 6,2 na 1 000 mieszkańców. To najwyższy wynik od 1979 r. Wpływ na taką sytuację miał rozwój sektora rynkowego, obejmujący 98,9% wszystkich oddanych do użytkowania mieszkań w analizowanym okresie. Dominującą rolę odgrywało w nim budownictwo deweloperskie (61% mieszkań), a w drugiej kolejności indywidualne (38%). Najmniej do użytkowania oddano mieszkań spółdzielczych – 2 tys. lokali.

kom/ kmz/

Źródło informacji: MRiT
fot. pixabay.com