Turystyka

Savoir-vivre w pociągu, czyli co każdy podróżny wiedzieć powinien

Czy zdarzyło się Wam podróżować koleją? Na pewno tak. Niezależnie od tego czy są to sporadyczne zdarzenia, czy też stały sposób przemieszczania, każdy chce żeby odbywało się to w sposób miły i relaksujący. Dlatego warto jest poznać i przestrzegać kilku podstawowych zasad, które sprawią, że nam i naszym współtowarzyszom, podróż upłynie szybko i bezstresowo.

Oto 10 prostych zasad kulturalnego podróżowania:

1. Wchodząc do pociągu – nie przepychaj się

Poczekaj aż wysiadający pasażerowie opuszczają wagon, następnie rozejrzyj się, czy obok nie ma kogoś, kto potrzebuje Twojej pomocy przy wsiadaniu i dopiero wtedy – spokojnie, bez pośpiechu – wejdź do pociągu. Maszynista nie odjedzie z peronu dopóki wszyscy pasażerowie nie wejdą do wagonów.


2. „Dzień dobry” nie zaszkodzi

Wchodząc do pełnego wagonu nie musimy witać się z każdym podróżnym, nie musimy też krzyczeć „dzień dobry”, tak by usłyszeli nas wszyscy, jednak kultura wymaga tego, by pozdrowić chociaż tę osobę, obok której zajmiemy miejsce. Uśmiech i dobre słowo sprawią, że wspólna podróż stanie się przyjemniejsza.

3. Zajmij tylko jedno miejsce

Nie kładź plecaka, torebki lub zakupów na siedzeniu obok. To wolne miejsce, które być może będzie chciał zająć inny pasażer. Swoje bagaże należy umieścić na specjalnie do tego wyznaczonych półkach. A jeśli masz z tym problem, ponieważ brakuje Ci siły lub kilku cm wzrostu, poproś o pomoc innych.

4. Pomóż z bagażem słabszym współpasażerom

Również, jeśli to Ty zauważysz osobę w potrzebie – nie bądź obojętny i zaproponuj pomoc, nie czekaj, aż ktoś sam o nią poprosi. Dla Ciebie wniesienie torby do wagonu czy odłożenie jej na półkę może być prostą i lekką czynnością, podczas gdy dla kogoś innego jest to spory problem.

5. Ustępuj miejsca

W pociągach zdarzają się takie sytuacje, że liczba pasażerów jest większa niż ilość wolnych miejsc siedzących. Wtedy szczególnie należy zadbać o komfort podróży osób starszych, kobiet w ciąży i rodziców z małymi dziećmi. Jeśli widzisz, że ktoś taki stoi, podczas gdy Ty, w pełni sił, siedzisz, ustąp miejsca. Taki gest na pewno zostanie doceniony.

6. Muzyki słuchaj przez słuchawki

A w zasadzie nie tylko muzyki – jeśli oglądasz film lub serial na telefonie czy komputerze, również korzystaj z słuchawek. Nie każdy chce słuchać tego samego, co Ty, szczególnie na pełen regulator. Zapomniałeś słuchawek? Trudno, tę podróż będzie trzeba odbyć w ciszy, a następnym razem na pewno spakujesz się lepiej.

7. Nie prowadź długich i głośnych rozmów przez telefon

W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy bardzo przywiązani do swoich telefonów komórkowych i zabieramy je wszędzie. Nie oznacza to jednak, że każde miejsce jest odpowiednie do prowadzenia głośnych, prywatnych rozmów. Nie zdradzaj swoich tajemnic innym i nie gadaj przez telefon przez pół drogi.

8. Przekąski spożywaj tak, aby ich zapach nie przeszkadzał innym

Zabierając w podróż jedzenie, zwróć uwagę na to, czy ma ono neutralny zapach i czy można je zjeść nie brudząc się przy tym. Nieapetyczne widok i intensywny zapach z Twojego chlebaka mogą skutecznie uprzykrzyć podróż bardziej wrażliwym  współpasażerom.

9. Nie zdejmuj butów i nie kładź nóg na siedzeniu

Zdejmowanie butów podczas podróży nie jest eleganckie i może przeszkadzać Twoim współpasażerom. Wagon to nie prywatna przestrzeń, dlatego należy dbać o to, by swoim zachowaniem nie pogarszać komfortu jazdy innym. Tyczy się to również kładzenia butów na siedzenia. Naniesiony brud może przyczynić się do powstania plam na ubraniach tych, którzy zajmą to miejsce w przyszłości.

10. Zachowuj czystość

To oczywiste, że przyjemniej podróżuje się w czystości, dlatego dbajmy o nią wspólnie. Sprzątaj  po sobie papierki, butelki i kubki po napojach oraz inne śmieci, które powinny znaleźć się w koszu. Co więcej, jeśli zauważysz przy swoim miejscu odpadki zostawione przez kogoś innego, możesz dać przykład i je również wrzucić do śmietnika.

Do zobaczenia w pociągu 😉

Źródło: POLREGIO