EDUKACJA

Miejska studniówka

Już po raz trzynasty Rynek Kościuszki w Białymstoku wypełnił się tegorocznymi maturzystami. Wspólnie z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim, zgodnie z tradycją, zatańczyli poloneza.

W sercu Białegostoku, we wtorek (18 stycznia), kilkadziesiąt par zatańczyło poloneza. Taniec poprowadził prezydent Tadeusz Truskolaski, a towarzyszyła mu maturzystka Karolina Szkiłądź z XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku. Odegrała ona rolę Izabeli Branickiej z Poniatowskich. Wszystkich uczestników balu powitał uczeń XI liceum Przemysław Żbikowski, który wystąpił jako hetman Jan Klemens Branicki.

W miejskiej studniówce udział wzięli uczniowie – po dwie pary z klas maturalnych białostockich szkół ponadpodstawowych. Na Rynku Kościuszki można było podziwiać młodych ludzi ubranych w stroje odzwierciedlające charakter szkoły i symbolizujące patronów placówek.

– Wszystkim maturzystom z Białegostoku życzę, aby równie tanecznym krokiem przeszli przez maturalne egzaminy i uzyskali takie wyniki, które otworzą przed nimi mury wymarzonych uczelni – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Na koniec imprezy uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa w polonezie inaugurującym białostockie bale studniówkowe.

Studniówka poprzedza rozpoczynające się w maju matury. W balu biorą udział uczniowie klas maturalnych oraz zaproszeni przez nich nauczyciele i rodzice. Wspólna zabawa to symboliczne podziękowanie za trud włożony w przygotowanie młodzieży do majowego egzaminu.

W Białymstoku uczy się ok. 3,9 tys. tegorocznych maturzystów. Uczęszczają do 35 szkół – liceów i techników.

tekst: Kamila Bogacewicz UM Białystok
fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok