KULTURA I ROZRYWKA

Repertuar na styczeń i luty

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku przygotował różnorodny program na styczeń i luty. W repertuarze nie zabraknie miejsca na premierę nowej sztuki.

– Mimo remontu siedziby głównej przy ul. Elektrycznej, instytucja prowadzi prężną działalność w lokalizacjach zastępczych. Cieszymy się, że widzowie okazują nam wsparcie i mimo tych utrudnień, korzystają z naszej oferty – zauważa Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Do repertuaru po dłuższej przerwie wraca „Leon i Matylda” w reżyserii Andrzeja Sadowskiego. Spektakl przedstawia historię związku starszego mężczyzny z dużo młodszą kobietą. W tej sztuce bajkowa opowieść przenika się z sensacyjnym wątkiem w tle (przypominającym thriller).

Widzów, którzy poszukują w repertuarze spektaklu familijnego, Teatr Dramatyczny zaprasza na „Kopciuszka” w reżyserii Justyny Zar. Adaptacja kultowej baśni braci Grimm jest piękną i wzruszającą opowieścią o miłości – chętnie oglądaną przez całe rodziny.

Instytucja proponuje również tragikomedię „Bóg mordu” w reżyserii Katarzyny Deszcz. Przedstawienie funduje emocjonalną sinusoidę, w której nie zabraknie okazji do śmiechu. W świat konwenansów przenoszą bohaterowie spektaklu – dwie pary małżeńskie, które próbują polubownie załatwić bójkę swoich synów. Niestety z każdą minutą, napięcie narasta i konfrontacja zmierza do nieoczekiwanego finału.

W styczniowym repertuarze widzowie mogą też odnaleźć spektakl „Motyle są wolne” w reżyserii Zbigniewa Lesienia. Wzruszająca historia dziwnej i trudnej miłości, pełna humoru i niespodziewanych zwrotów akcji, ma dostarczyć przede wszystkim rozrywki. Jej głównym atutem są świetnie napisane dialogi. Opowiedziana w konwencji komedii romantycznej, z lekkością i dowcipem, niesie z sobą również głębokie przesłanie.

Zarówno w styczniu, jak i w lutym publiczność będzie mogła zobaczyć kultową farsę „Boeing, Boeing” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza.

– To spektakl, który pokochała białostocka publiczność. Gdy widzom podoba się spektakl do tego stopnia, że przychodzą obejrzeć go po raz kolejny, to dla nas najlepsza rekomendacja. Dlatego uwzględniając opinie odbiorców, przygotowaliśmy drugą część perypetii rezolutnej gosposi Nadii – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Nadia zaczyna pracę w nowym miejscu, w którym nie zabraknie zabawy i miłosnych zawirowań. Dowcipny przekład, reżyseria Witolda Mazurkiewicza oraz znakomita obsada sprawiają, że sztuka „Pomoc domowa” skradnie serca publiczności i stanie się kolejnym przebojem. Premiera najnowszego przedstawienia Teatru Dramatycznego odbędzie się 5 lutego.

Ostatnią propozycją skłaniającą do refleksji jest sztuka „Za wolność, byś wolny był” w reżyserii Grzegorza Suskiego. Przybliża ona historię wprowadzenia stanu wojennego i powstania „Solidarności”.

Bilety na spektakle są dostępne zarówno w kasie biletowej przy ul. Suraskiej 1, jak i na stronie internetowej. W związku z obowiązującymi obostrzeniami zostały wprowadzone dwa rodzaje biletów (dla osoby z certyfikatem szczepienia przeciw COVID-19 i dla osoby bez takiego certyfikatu).

Dokładne terminy i informacje na temat lokalizacji można znaleźć na stronie internetowej instytucji: dramatyczny.pl.

Tekst: Julita Stepaniuk Zastępca Kierownika Działu Komunikacji i Marketingu Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
fot. Bartek Warzecha