ZDROWIE

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Kobiety na badania zgłaszają się rzadko, zbyt późno, lub wcale. Najprostszym badaniem przesiewowym w kierunku wykrywania raka szyjki macicy jest badanie cytologiczne. Pozwala zapobiec około 80% przypadków raka szyjki macicy, wykrywając jego wczesne stadium

Rak szyjki macicy jest po raku piersi drugim najczęstszym nowotworem złośliwym narządów płciowych wśród kobiet. Choroba, od momentu zakażenia nabłonka szyjki macicy wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) rozwija się nawet kilka lat, nie dając żadnych objawów. Poddając się badaniu cytologicznemu odpowiednio wcześnie można zapobiec rozwojowi raka, a nawet go w pełni wyleczyć.

Umów się na bezpłatne badanie cytologiczne

Z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, przypadającego w tym roku w dniach 17-21 stycznia, Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie zaprasza wszystkie chętne pełnoletnie kobiety na bezpłatne badanie cytologiczne.

Zapisy ruszają we wtorek 18 stycznia. Na wizytę można umawiać się za pośrednictwem infolinii 85 6646 888.

Do wzięcia udziału w akcji „Pielęgnuj swoją kobiecość” zachęca Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor BCO:

Ubiegłoroczna akcja pokazała nam, jak wiele kobiet chętnie korzysta z badań profilaktycznych. Przed rokiem w ciągu trzech tygodni cytologię w naszym Centrum wykonało ponad 300 pacjentek, tym razem liczymy na równie duże zainteresowanie. Widzimy, że chorują głównie kobiety w pełni aktywnego życia zawodowego i rodzinnego. Wcale tak być nie musi! Proste, nieinwazyjne badanie, jakim jest cytologia, zajmuje 5 minut, a jego efekt wpływa na całe nasze życie. Niedawno rozpoczął się Nowy Rok, może niech będzie to czas realnych postanowień, którymi mogą być właśnie regularne wizyty u specjalistów.

Na świecie diagnozuje się rocznie około 0,5 miliona nowych zachorowań na raka szyjki macicy.

W Polsce jest to trzeci pod względem częstości występowania złośliwy guz narządów płciowych po raku endometrium i jajnika. Większość zachorowań dotyczy kobiet między 45. a 64. rokiem życia. Obserwujemy powolny spadek liczby zachorowań, rocznie diagnozowanych jest około 3000 nowych przypadków. Częstość występowania tego nowotworu zmniejszyła się o około 30% w ciągu trzech dekad.

Na raka szyjki macicy w województwie podlaskim zapada rocznie około 100 pacjentek. W dwóch latach pandemii zgłosiło się do nas o połowę mniej pacjentek, czyli panie nie chodzą na badania profilaktyczne. Na przykład w 2019 roku w województwie podlaskim było 98 zachorowań na raka szyjki macicy, a w zeszłym roku tylko 48. Niestety, prowadzi to do tego, że w przyszłych latach będziemy mieli wzrost zachorowań i wzrost wykrywalności raka szyjki macicy w dużych stopniach zaawansowania. – alarmuje dr n. med. Beata Maćkowiak-Matejczyk, koordynator oddziału onkologii ginekologicznej, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

Nowotwór szyjki macicy rozwija się powoli, kilka, bądź nawet kilkanaście lat. Głównym czynnikiem ryzyka jest przetrwałe zakażenie wirusem HPV, które prowadzi do zmian w obrębie komórek tarczy szyjki macicy i może doprowadzić do nowotworu, do stanów przedinwazyjnych, które chcielibyśmy najczęściej widzieć, ponieważ są wyleczalne w 100 procentach i to leczenie nie powoduje obciążeń dla pacjentki, bądź też do raków inwazyjnych, które też, w niższych stopniach zaawansowania, są wyleczalne i również pacjentka może później wrócić do swojej aktywności życiowej – podkreśla dr n. med. Beata Maćkowiak-Matejczyk

Kobiety na badania zgłaszają się rzadko, zbyt późno, lub wcale.

Najprostszym badaniem przesiewowym w kierunku wykrywania raka szyjki macicy jest badanie cytologiczne. Pozwala ono zapobiec około 80% przypadków raka szyjki macicy, wykrywając jego wczesne stadium.

To badanie cytologiczne jest bardzo prostym badaniem do wykonania, jest bezbolesne i nieinwazyjne i warto pamiętać o tym, że te 10 minut, które się poświęca na przyjście do gabinetu ginekologicznego na wykonanie takiego badania może decydować o naszym życiu. Zapraszamy wszystkie panie, które ukończyły 18 rok życia. Chcemy wyjść z tą akcją do wszystkich pacjentek – zaznacza mgr Dorota Dąbrowska, pielęgniarka oddziałowa, położna i dodaje – Na badanie panie powinny się zgłosić zaraz po zakończonym cyklu miesięcznym. Jest to taki najlepszy moment do wykonania cytologii, oczywiście, jeśli są to pacjentki, które miesiączkują. Ważne jest to, żeby przez ostatnie 3-4 dni nie były przyjmowane żadne tabletki dopochowowe, czy wykonywane irygacje pochwy. Na 24h przed badaniem należy także zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Specjaliści z BCO zauważają, że gdyby każdej kobiecie choć raz w życiu pobrano cytologię, ryzyko śmierci z powodu raka szyjki macicy zmniejszyłoby się o około 40%.

Tekst: Monika Mróz – rzecznik prasowy Białostockiego Centrum Onkologii
fot. pixabay.com