WIADOMOŚCI

Pomoc przyszła na czas

Dzięki informacji od zaniepokojonego mieszkańca gminy Rutka Tartak dzielnicowi pomogli 90-latce. Kobieta leżała w zimnym, zadymionym pomieszczeniu. Na szczęście pomoc przyszła na czas i seniorka trafiła pod opiekę lekarzy. Nie bądźmy obojętni wobec osób bezdomnych, nieporadnych życiowo czy nadużywających alkoholu. Często jeden telefon może uratować komuś życie.

Zima jest szczególnie trudnym czasem dla osób bezdomnych, schorowanych, pozbawionych opieki, czy niezaradnych życiowo. Suwalscy policjanci od kilkunastu tygodni systematycznie sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie organizmu. Mundurowi nie pozostają również obojętni na sygnały od mieszkańców, które wskazują, że ktoś może znajdować się w stanie zagrażającym zdrowiu, czy życiu. Tak też było w poniedziałek. Przed południem policjanci z Rutki Tartak otrzymali telefon od zaniepokojonego mieszkańca gminy. Mężczyzna poinformował, że odwiedził jedną z samotnie mieszkających seniorek i stwierdził, że może być ona wyziębiona. Sprawą natychmiast zajęli się dzielnicowi. Na miejscu zastali 90-latkę w zadymionym pomieszczeniu. Mimo, że kobieta leżała w łóżku pod stosem kołder, skarżyła się, że jest jej zimno. Z seniorką był utrudniony kontakt. Z jej ust wyczuwalny był silny zapach alkoholu, a w pomieszczeniu leżały puste puszki po piwie. Policjanci natychmiast przenieśli kobietę do innego pomieszczenia, okryli ciepłymi kołdrami i poprosili dyżurnego Policji, aby wezwał karetkę pogotowia. Po przybyciu służby medycznej okazało się, że 90- latka jest wyziębiona i musi trafić do szpitala.

Gdyby nie czujność obywatela i szybkie działanie mundurowych życie 90-latki mogło być zagrożone.

Numer alarmowy 112 – warto go zapamiętać

To kolejny przypadek, kiedy dzięki reakcji mieszkańców i działaniu policjantów uratowane zostało ludzkie życie i zdrowie. Gdy jesteśmy świadkami podobnych sytuacji zadzwońmy pod numer alarmowy 112. Służby na pewno pomogą i żaden telefon nie zostanie bez reakcji. To niewiele kosztuje, a może ocalić czyjeś życie.

Przypominamy również, że możemy powiadomić Policję o miejscach, gdzie mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem,  także poprzez aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy wybrać odpowiednią ikonę i zaznaczyć miejsce na mapie. Pamiętajmy jednak, że takie zgłoszenie nie zastępuje połączenia alarmowego, jeśli  konieczne będzie udzielenie natychmiastowej pomocy.

KMP Suwałki