WIADOMOŚCI

Punkty sprzedaży fajerwerków pod lupą

Sylwestrowa noc zbliża się wielkimi krokami. Wielu białostoczan zaopatruje się w fajerwerki, aby hucznie powitać nadchodzący Nowy Rok. Nad bezpieczeństwem czuwają w tym czasie policjanci, którzy kontrolują punkty sprzedaży fajerwerków i sprawdzają, czy sprzedawane są one osobom uprawnionym oraz w jakich warunkach są przechowywane.

Corocznie w okresie świąteczno-noworocznym wielu białostoczan zaopatruje się w różnego rodzaju materiały pirotechniczne. Wszystko po to, aby w sylwestrową noc hucznie pożegnać stary i powitać Nowy Rok. Nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu białostockiego w tym szczególnym okresie czuwają policjanci, którzy kontrolują miejsca sprzedaży fajerwerków.

Handel materiałami pirotechnicznymi wymaga od sprzedawców zachowania szczególnych środków ostrożności oraz przestrzegania kilku zasad bezpieczeństwa, co wnikliwie sprawdzają mundurowi. Szczególną uwagę zwracają oni na to komu sprzedawane są fajerwerki, przypominając każdorazowo podczas kontroli, że za udostępnianie materiałów pirotechnicznych osobom nieletnim grozi kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności.

Podczas działań mundurowi sprawdzają także legalność pochodzenia fajerwerków oraz czy wyposażone są one w instrukcję obsługi w języku polskim. Ważnym punktem kontroli jest sprawdzenie warunków w jakich przechowywane są materiały pirotechniczne. Miejsca te powinny być wyposażone w gaśnice proszkowe, koc gaśniczy oraz tabliczki informacyjne.

Przypominamy, że zgodnie z Rozporządzeniem Porządkowym nr 1/09 Wojewody Podlaskiego w sprawie zakazu używania wyrobów pirotechnicznych, zakaz nie obowiązuje w dniach 31 grudnia i 1, 13, 14 stycznia.

ZADBAJMY WSPÓLNIE O TO, ABY KONIEC STAREGO ROKU I POCZĄTEK NOWEGO ROKU BYŁ DLA NAS WSZYSTKICH MIŁY I BEZPIECZNY.

Tekst i fot.: KMP Białystok