BIZNESEDUKACJA

Murale z Konopnicką w roli głównej

fot. Marcin Jakowiak/UM Białystok

Dziś (19 października) w Zespole Szkół Ogólnokształcą­cych Mistrzostwa Sportowego nr 1 w Białymstoku odsłonięte zostały murale inspirowane postacią i twórczością patronki placówki Marii Konopnickiej.

Autor Alex Kontra na pierwszym malowidle przedstawił patronkę szkoły jeżdżącą na łyżwach. Maria Konopnicka ma na sobie spódnicę wykonaną z tkaniny dwuosnowo­wej, charakterystycznej dla Podlasia i nawiązującej do innego białostockiego muralu tego autora – „Chłopiec i tkanina”. Motyw jazdy na łyżwach to nawiązanie do dyscypliny sportu, którą trenują uczniowie placówki – short-track. Konopnickiej na muralu towarzyszą krasno­ludki, a jeden z nich również ma łyżwy. Kolejny trzyma tarczę z barwami Białegostoku, a na hełmie ma biało-czerwoną wstążkę. Inne namalowane przez Alexa Kontrę krasnale prezentują różne dziedziny, na których koncent­ruje się szkoła – przedmioty ścisłe, humanistyczne, robotyka i sztuka. Ostatni krasnal odlatuje balonem. To symbol wypuszczenia w świat wykształconych młodych ludzi. Na muralu, w tle, znajduje się też Pałac Branickich oraz Archikatedra Białostocka, która jest kościołem parafialnym placówki.

Wszystkie symbole ujęte na malowidle są inspirowane książką Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Kolorystyka i metaforyka muralu to swoisty obraz szkoły, dla której przedstawione na nim wartości są bardzo ważne. Natomiast klimat tego obrazu sugerujący bajkową prostotę i magiczną rzeczywistość odzwierciedla świat widziany oczami dzieci. Świat, w którym miesza się naiwność z czarami, gdzie wszystko jest możliwe a ludzie są po prostu lepsi.

– Nauczycielom, uczniom i rodzicom gratuluję pomysłu i przemyślanej koncepcji całego projektu. Malowidło z Ko­nopnicką na łyżwach to nowy ciekawy punkt na muralo­wej mapie naszego miasta, a dwa pozostałe wspaniale go dopełniają – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rud­nicki.

Kolejny mural, klimatem i literackim nawiązaniem łączący się z pierwszym namalowanym przez Alexa Kontrę, powstał w korytarzu na drugim piętrze szkoły. Natomiast trzeci znajduje się przy boisku – na nim widnieją krasno­ludki grające w piłkę.


Agnieszka Błachowska – UM Białystok