Białostocki Ośrodek Kultury w ramach cyklu Jazz na BOK-u zaprasza na koncert zespołu

NEW BONE

6 listopada 2021, godz. 18.30
Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilety: 40 zł / przedsprzedaż, 50 zł / w dniu koncertu – w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na stronie https://bilety.bok.bialystok.pl/

New Bone
Kwintet jazzowy złożony z samych uznanych muzyków, który swoimi sześcioma, w tym czterema autorskimi, płytami utwierdził silną pozycję na polskim rynku jazzowym.
Entuzjastycznie o muzycznych dokonaniach zespołu wypowiadały się takie autorytety, jak Jarek Śmietana czy Bogdan Chmura. Pozytywny oddźwięk w branżowej prasie (polskiej i zagranicznej) przyczynił się do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami kraju. Grupa otrzymuje propozycje koncertów w najdalszych zakątkach globu, obecnie trwają prace nad kolejnymi zagranicznymi występami.

New Bone powstał w 1996 roku z inicjatywy trębacza Tomasza Kudyka. Debiutancki album „Something for now”, na którym znalazły się kompozycje lidera zespołu, ukazał się w 2004 roku. Debiut fonograficzny zaowocował dużą ilością koncertów w całej Polsce. W 2009 roku grupa nagrała drugą płytę „It’s not easy”, będącą kontynuacją poprzedniej. W styczniu 2012 roku zarejestrowała materiał na trzecią płytę, „Destined”, a w 2013 roku album „Follow me”. Autorem większości kompozycji wykonywanych przez New Bone, jest lider zespołu Tomasz Kudyk. Kolejny album „Teatr Witkacego od-JAZZ-dowo” (2015) był pokłosiem wieloletniej współpracy muzyków z Teatrem Witkacego w Zakopanem.
W grudniu 2019 roku zespół nagrał szóstą płytę w swoim dorobku – „Longing”. Tomasz Kudyk, lider New Bone, zadedykował album swojemu ojcu – Janowi Kudykowi, wieloletniemu liderowi legendarnej grupy Jazz Band Ball Orchestra. Na płycie znalazły się autorskie kompozycje Tomasza Kudyka, z wyjątkiem utworu „Head Dizziness”, napisanego przez Jana Kudyka, a zaaranżowanego przez Wojtka Groborza.

Grupa wystąpiła na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, m.in.: Bydgoszcz Jazz Festiwal (2009), Hanza Jazz Festiwal (Koszalin 2009), Festiwal Jazz Bez… (Przemyśl, Lwów 2009), Festiwal Jazz w Muzeum (Ostrów Wielkopolski 2009), JVC Jazz Festival (Legionowo 2005), Sopot Molo Jazz Festival (Sopot 2012), RCK Pro Jazz Festival (Kołobrzeg 2013), Festiwal Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu (Moskwa, Rosja – 2013), Delhi International Jazz Festival (New Delhi, Indie – 2013), Varna Summer International Jazz Festival (Varna, Bułgaria – 2014).
Warto dodać, że w czasie swojego pobytu w Indiach zespół zapisał się w historii jako pierwsza formacja, która w Kaszmirze wystąpiła z koncertem jazzowym na żywo!


Zespół w składzie:

Tomasz Kudyk
Trębacz, kompozytor, aranżer i producent. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jazz stał się jego pasją już w szkole średniej, na co niewątpliwie miał wpływ jego ojciec Jan Kudyk (lider Jazz Band Ball Orchestra). Zdobywał doświadczenie poprzez naukę wyniesioną z domu, udział w warsztatach jazzowych i kontakt ze środowiskiem muzycznym.

Maciej Adamczak
Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach, w klasie kontrabasu Jacka Niedzieli. Laureat kilku krajowych konkursów, m.in. Jazz Juniors (Marcin Żupański Quartet, I nagroda,1997), Jazz nad Odrą, Pomorska Jesień Jazzowa. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie najczęściej występuje w klubie prowadzonym przez znakomitego polskiego saksofonistę Janusza Muniaka.

Dawid Fortuna
Absolwent bydgoskiej szkoły muzycznej im. Artura Rubinsteina gdzie uczył się pod okiem znakomitego pedagoga Mirosława Żyty.

Bartłomiej Prucnal
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale Jazzu i Muzyki Współczesnej, w klasie dr Ryszarda Krawczuka. Uczestnik i laureat wielu festiwali w Polsce i za granicą.

Mateusz Pałka
Pianista, improwizator, kompozytor. Artysta jest jednym z najciekawszych pianistów jazzowych młodego pokolenia. Zachwyca dojrzałą grą, subtelnością, dbałością o każdy dźwięk i profesjonalnym warsztatem. W jego pianistyce drzemie duch impresjonizmu i romantyzmu.

Tekst i fotografia: BOK