KULTURA I ROZRYWKAWIADOMOŚCI

Zakończył się Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus

Nagrodzona młodzież – łącznie ośmiu laureatów, znakomite jury, recital w wykonaniu Zbigniewa Zamachowskiego – uroczystym koncertem galowym zakończył się trzydniowy Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus.

Kulturalny weekend (1–3 października) z gwiazdami polskiej estrady: Olgą Bonczyk, Natalią Sikorą oraz Zbigniewem Zamachowskim zorganizował Podlaski Instytutu Kultury w Białymstoku. To już trzynasta edycja festiwalu, który w tym roku odbył się w Spodkach, przy ul. św. Rocha oraz Operze i Filharmonii Podlaskiej, przy ul. Podleśnej.

Od początku promuje on piosenki z dobrą muzyką i dobrym tekstem, a do tego odkrywa młode talenty. Podczas trzech dni festiwalu zakwalifikowani uczestnicy prezentowali utwory znanych i debiutujących autorów piosenki literackiej, w tym te śpiewane przez Łucję Prus (piosenkarkę pochodzącą z Białegostoku). Występy oceniali mistrzowie polskiej estrady: Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel, Nula Stankiewicz oraz poetka Magda Czapińska. Jak co roku, przyznana została nagroda ZASP, a zwycięzcę w imieniu stowarzyszenia wyłoniła Joanna Rawik.

Poprzez spotkania młodych wykonawców z publicznością, która ceni i lubi dobrą muzykę, PIK chce przywrócić po­trze­bę śpiewania o rzeczach ważnych i nieprzemijają­cych w oparciu o piosenki z tekstami Młynarskiego, Osieckiej, Kofty, Wołka.

W sobotę, 2 października, odbyła się część konkursowa. Tego dnia studenci oraz absolwenci szkół teatralnych, muzycznych i wokalnych wzięli udział w przesłuchaniach konkursowych, podczas których można było usłyszeć utwory najwybitniejszych twórców. Pierwszą nagrodę (w wysokości 4500 zł) wyśpiewała Nina Larek z Poznania. Na drugim miejscu, ex-aequo znalazły się: Ida Szebla z Kłodzka oraz Maja Koterba z Warszawy, otrzymując tym samym nagrodę w wysokości 3000 zł. Trzecie miejsce, również ex-aequo, i kwota po 2000 zł przypadła Karolinie Kobielusz z Warszawy oraz Gabrieli Traskowskiej z Białegostoku. Jury zauważyło i nagrodziło wyróżnieniem prezentacje: Gabrieli Kurzac ze Stefanowa, Izabeli Karczewskiej z Czyży oraz Filipa Czarneckiego z Bydgoszczy. Nagroda Związku Artystów Scen Polskich za interpretację o szczególnych wartościach artystycznych, została przyznana Karolinie Kobielusz z Warszawy.

Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem Związku Artystów Scen Polskich oraz Marszałka Województwa Podlaskiego. Tegoroczną edycję dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.


Tekst i fotografie: Izabela Dąbrowska kierownik Działu Promocji Podlaskiego Instytutu Kultury