20-22 sierpnia bieżącego roku, na terenie Nadleśnictwa Łomża odbyły się ćwiczenia pk „BÓR 2024”. Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie w praktyce możliwości prowadzenia działań ratowniczych oraz organizacji Modułu GFFFV Białystok w czasie wyjazdu do działań poza granice kraju w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.
Moduł GFFFV
GFFFV (ang. Ground Forest Fire Fighting using Vehicles) to moduł gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów. Obecnie w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej Polska posiada sześć modułów wyspecjalizowanych w gaszeniu pożarów lasów. Moduł GFFFV Białystok jest jednym z nich. Pozostałe pięć mają swoje ulokowanie w Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu, a każdy z nich jest całkowicie samowystarczalny. To znaczy, że poza typowym sprzętem gaśniczym, używanym przy pożarach lasów strażacy dysponują też zapleczem logistycznym: namiotami, kontenerami: kwatermistrzowskim, sanitarnym czy wężowym, a także centrum łączności i wszystkim, co potrzebne jest do rozbicia tymczasowej bazy czy obozowiska strażaków w terenie ich działań.
Trzy dni intensywnych ćwiczeń
Ćwiczenia rozpoczęły się 20 sierpnia alarmowaniem oraz dysponowaniem sił i środków Modułu GFFFV Białystok przez Stanowisko Kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Zgodnie z obowiązującymi procedurami następstwem dysponowania jest m. in. sprawdzenie dyspozycyjności ratowników, sprawdzenie pojazdów wchodzących w skład Modułu, czy też weryfikacja kompletności i poprawności dokumentacji związanej z wyjazdem.
Kolejnego dnia nastąpiła koncentracja sił i środków w miejscu określonym w dyspozycji.
Tego dnia po weryfikacji dokumentów nastąpił przejazd w kolumnie do rejonu prowadzonych ćwiczeń. W kolumnie przemieszczało się 25 pojazdów, których obsada liczyła łącznie 67 członków. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Łomży zapewnili eskortę strażakom przemieszczającym się w kolumnie.
Następnym elementem była budowa Bazy Operacji oraz realizacja części warsztatowej programu zgrupowania zrealizowana przez instruktorów gaszenia pożarów lasów wchodzących w skład GFFFV Poznań: mł. kpt. Waldemara Wielgosza z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, a także asp. Mariusza Janowicza z Komendy Powiatowej PSP w Gnieźnie.
Trzeci dzień, to już dzień stricte poświęcony realizacji założeń trzech epizodów, które rozegrały się na terenie Nadleśnictwa Łomża w rejonie miejscowości Tabędz.
Kluczowym elementem ćwiczeń był epizod pierwszy, którego tło operacyjne brzmiało:
Pracownik Lasów Państwowych pełniący dyżur w Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym zauważa dym unoszący się nad lasem. Pracownik powiadamia Państwową Straż Pożarną oraz straż leśną o zaistnieniu pożaru. Z uwagi na silny wiatr zachodni pożar rozprzestrzenia się w kierunku miejscowości Tabędz.
W tej sytuacji do zadań strażaków należało przede wszystkim:
- rozpoznanie sytuacji pod kątem możliwości prowadzenia działań gaśniczych,
- zbudowanie punktu czerpania wody na bazie zbiornika ppoż.,
- zorganizowanie wydajnego systemu dostarczania wody,
- ustawienie linii obrony przed nadchodzącym frontem pożaru (obrona m. Tabędz),
- wystosowanie prośby do Regionalnego Oddziału Lasów Państwowych
o zadysponowanie samolotu gaśniczego Dromader, - zapewnienie łączności z samolotem gaśniczym – pracownik Lasów Państwowych,
- wyznaczenie koordynatora operacji lotniczych do współpracy ze statkami powietrznymi LP,
- zapewnienie ciągłości podawania wody przez 30 min.
Równolegle odbyły się dwa inne epizody, podczas których tłem operacyjnym były sytuacje gdy:
Podczas dojazdu straży leśnej do działań gaśniczych w ok. miejscowości Tabędz pracownicy Lasów Państwowych zauważają pożar w młodniku znajdującym się w niedalekim sąsiedztwie,
a także gdy:
Pracownik Lasów Państwowych pełniący dyżur w PAD (Punkt Alarmowo Dyspozycyjny) zauważa alarm o unoszącym się dymie, który przemieszcza się w kierunku północnym względem wieży p.poż. Poinformowane zostają służby ratownicze tj. Państwowa Straż Pożarna oraz straż leśna.
Podczas realizacji powyższych obu epizodów strażacy mieli za zadanie między innymi:
- rozpoznanie sytuacji pod kątem możliwości prowadzenia działań gaśniczych,
- wykonanie dojścia do miejsc punktowego pożaru – wycinka drzew, usunięcie powalonych drzew,
- ugaszenie pożaru punktowego.
Ćwiczenia Modułu GFFFV miały na celu w szczególności:
- Sprawdzenie przygotowania wytypowanych sił i środków PSP z terenu województwa podlaskiego do działań poza granicami kraju w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności Unii Europejskiej, podczas zdarzeń związanych z wielkopowierzchniowymi pożarami lasów oraz w zakresie wsparcia kraju poszkodowanego siłami ratowniczymi z innych państw.
- Sprawdzenie alarmowania i osiągnięcia gotowości operacyjnej GFFFV Białystok w wymaganym czasie.
- Doskonalenie współpracy GFFFV Białystok z lokalnymi podmiotami ratowniczymi na terenie kraju przyjmującego pomoc.
- Sprawdzenie funkcjonowania zabezpieczenia logistycznego oraz zapewnienia samowystarczalności, podczas długotrwałych działań ratowniczych.
- Doskonalenie umiejętności dowodzenia Modułem gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów GFFFV Białystok, podczas działań w terenie trudnodostępnym.
- Doskonalenie prowadzenia działań ratowniczych w kompleksach leśnych podczas wielkopowierzchniowych pożarów, w tym poruszania się pojazdami ratowniczo-gaśniczymi oraz pojazdami typu „Quad” w trudnym terenie.
- Doskonalenie wielopoziomowej struktury dowodzenia oraz reagowania na dynamicznie zmieniającą się sytuację.
- Doskonalenie metodyki organizacji medycznego zabezpieczenia działań ratowniczych.
- Doskonalenie organizacji i prowadzenie łączności podczas działań międzynarodowych.
- Wypracowanie standardu organizacji pracy modułu GFFFV w warunkach długotrwałych działań ratowniczych, związanych ze zwalczaniem pożarów lasów.
- Rozwijanie umiejętności reagowania na nagłe zmiany sytuacji, komplikacje i utrudnienia.
- Kształtowanie umiejętności współpracy z podmiotami odpowiedzialnymi za przekazywanie informacji opinii publicznej oraz zarządzanie informacjami w sytuacjach kryzysowych.
Z ramienia KW PSP w Białymstoku na miejscu ćwiczeń obecni byli: Zastępcy Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej: st. bryg. Grzegorz Lisowski oraz mł. bryg. Łukasz Chankowski, a także członkowie Modułu GFFFV Białystok, będący funkcjonariuszami Wydziału Planowania Operacyjnego, Wydziału Bezpieczeństwa Informacji i Łączności oraz Wydziału Logistycznego KW PSP w Białymstoku.
Zwieńczeniem ćwiczeń było ich omówienie i podsumowanie. Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – st. bryg. Grzegorz Lisowski podziękował zebranym za udział w zorganizowanych ćwiczeniach, podkreślając istotę doskonalenia współpracy nie tylko między funkcjonariuszami PSP, ale również z instytucjami współpracującymi – w tym wypadku Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku, a także Nadleśnictwem Łomża.
Podkreślił również wagę wiedzy i umiejętności przekazanych przez instruktorów gaszenia pożarów lasów wchodzących w skład GFFFV Poznań: mł. kpt. Waldemarowi Wielgoszowi z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, a także asp. Mariuszowi Janowiczowi z Komendy Powiatowej PSP w Gnieźnie.
Opracowanie i zdjęcia: mł. ogn. Justyna Kłusewicz – Rzecznik Prasowy Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP
Dziękujemy, że przeczytałaś / eś nasz artykuł do końca.
Polub Reporter News na Facebooku