WIADOMOŚCI

Koszyczki ze środkiem odstraszającym dziki

Od czwartku (21 marca) niektórzy mieszkańcy Białegostoku będą mogli natknąć się na niewielkie koszyczki rozwieszone na drzewach. Nie należy ich niszczyć, ani dotykać. Miasto w ten sposób odstrasza dziki.

Na terenach Białegostoku, zwłaszcza położonych w pobliżu lasów i zagajników, pojawiają się dziki. To może być groźne dla życia i zdrowia ludzi. Dziki niszczą też uprawy – ogródki, trawniki itp. W związku z tym Biuro Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku informuje, że w czwartek, 21 marca, w niektórych miejscach zostanie rozmieszczony środek odstraszający dzikie zwierzęta. W ten sposób na przecięciu zaobserwowanych szlaków wędrówek dzików, tj. wzdłuż południowego skraju Lasu Pietrasze na odcinku od osiedla Zawady do osiedla Pietrasze oraz w rejonie osiedla Białostoczek, wzdłuż nasypu kolejowego na odcinku od ul. Gen. Maczka do ul. Ks. Sopoćki, zostanie utworzona swego rodzaju „bariera”.

Będzie do tego celu użyty preparat Hukinol, który w specjalnych dyspenserach – czyli małych zielonych koszyczkach – zostanie rozwieszony na drzewach, krzewach itp., na wysokości ok. 1 metra, w odstępach 20-30 metrów. Preparat ten jest środkiem nietoksycznym i nie ma negatywnego działania na inne zwierzęta, rośliny czy glebę. Posiada jednak bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach odstraszający dzikie zwierzęta.

Plan rozmieszczenia środka odstraszającego dziki.

Plan rozmieszczenia środka odstraszającego dziki.


Źródło informacji i grafika: UM Białystok