NA SYGNALE

35-latek uwierzył oszustom i stracił 65 tysięcy

Tym razem ofiarą oszustów padł 35-letni mieszkaniec powiatu bielskiego. Mężczyzna stracił pieniądze po tym, jak zadzwonili do niego oszuści podający się za pracowników banku. Twierdzili, że ktoś będzie próbował wziąć kredyt na dane mężczyzny. 35-latek postanowił pomóc w ujęciu przestępców. Mężczyzna przekazał oszustwom łącznie 65 tysięcy złotych, zaciągając pożyczkę w banku i pobierając swoje oszczędności z konta. Po raz kolejny przypominamy, że warto być ostrożnym podczas podejmowania decyzji finansowych.

Tym razem to mieszkaniec powiatu bielskiego uwierzył w historię oszustów. Do 35-latka na telefon komórkowy zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Rozmówca powiedział, że ktoś będzie próbował wziąć kredyt na jego dane. Mężczyzna dodał, że w przestępczą działalność uwikłani są pracownicy banku, a 35-latek może pomóc w ich ujęciu. Mężczyzna zgodził się na współpracę. Wówczas otrzymał informację, że musi wykonywać wszystkie polecenia rozmówcy. Zgodnie z instrukcjami wydanymi przez rzekomego pracownika banku, mężczyzna wziął 50 tysięcy kredytu. Następnie wpłacił pieniądze do wpłatomatu innego banku. Tego samego dnia mieszkaniec powiatu bielskiego wypłacił jeszcze 15 tysięcy złotych oszczędności, które również wpłacił do wpłatomatu. Po ostatniej operacji finansowej mężczyzna miał zgłosić się do swojego banku, gdzie rzekomo czekał na niego pracownik i policjant. Kiedy 35-latek przyszedł do placówki bankowej dowiedział się, że został oszukany. Mężczyzna stracił łącznie 65 tysięcy złotych.

Policjanci apelują o ostrożność i rozsądek przy podejmowaniu decyzji i zobowiązań finansowych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności rozmówcy za każdym razem należy rozłączyć się i powiadomić policję. Aby nie stać się ofiarą tego typu przestępstw pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych. Nie podejmujmy pochopnych decyzji finansowych.

Apelujemy również do bliskich seniorów, aby zadbali o ich bezpieczeństwo. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Zadbajcie o to, aby osoby starsze kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.

Źródło informacji: KPP Bielsk Podlaski