MOTORYZACJA

Nowy bolid Politechniki Białostockiej

Zespół Cerber Motorsport z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej zaprezentował dziś (8 lipca) swoje najnowsze działo – ósmy już bolid klasy Formuła Student CMS-08. Miasto Białystok wspiera wyjazdy studentów na zawody poza granicami Polski.

Pojazd został uroczyście odsłonięty na placu przed Centrum Nowoczesnego Kształcenia. Auto jest lżejsze, łatwiejsze w prowadzeniu i bezpieczniejsze. Ponad pięć miesięcy fazy projektowej oraz blisko cztery miesiące pracy nad realizacją CMS-08 zaowocowało wykonaniem jeszcze bardziej zaawansowanego i udoskonalonego pojazdu. W projekt nowego bolidu zaangażowanych było 31 studentów z zespołu Cerber Motorsport działającego w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Bolid ten w sezonie 2022 weźmie udział w 5 seriach międzynarodowych zawodów. W prezentacji bolidu wzięli udział przedstawiciele władz uczelni, firm partnerskich, studenci oraz zaproszeni goście, w tym zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

To kolejne osiągnięcie studentów i kadry naukowej Politechniki Białostockiej. Mam nadzieję, że start w prestiżowych zawodach przyniesie mu zwycięstwo i uznanie dla waszej pracy, a tym samym przyczyni się do promocji naszego miasta – powiedział Rafał Rudnicki.  

Konstruktorzy pojazdu wprowadzili wiele usprawnień i nowatorskich rozwiązań, takich jak aktywny system chłodzenia obszaru silnika, pokrywka silnika redukująca opór powietrza, podłoga rozszerzona o nowe wloty powietrza oraz splitter – przednia część podłogi.

Zespół Cerber Motorsport działający w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club funkcjonuje na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Organizacja powstała w listopadzie 2011 roku za sprawą 17 studentów, pasjonatów motoryzacji. Na przestrzeni lat ponad 200 osób pracowało nad siedmioma generacjami bolidów CMS. Dzisiaj zespół liczy 23 osoby i jest podzielony na 6 podzespołów: Aerodynamika, Elektronika, Zawieszenie, Jednostka napędowa, Konstrukcja nośna, Marketing. Głównym celem koła jest zdobycie najwyższej pozycji w prestiżowych, międzynarodowych zawodach Formuły Student. Organizowane są corocznie w ponad 15 krajach, zrzeszają 770 zespołów, czyli prawie 31 tys. członków. Studenci projektują i wykonują bolid, który rywalizuje z drużynami z całego świata. O wygranej na zawodach nie decyduje jedynie szybkość auta, równie ważne są: konstrukcja, planowanie finansowe i sprzedażowe. Zawody są podzielone na konkurencje statyczne oraz bardziej widowiskowe – dynamiczne. Sędziami są między innymi konstruktorzy ściśle związani z branżą motoryzacyjną.

Jako pierwszy polski team Cerber Motorsport stanął na podium zawodów Formula SAE Italy w 2016 roku. Te zawody przyniosły również drugie miejsca w konkurencjach: Acceleration, Endurance i Skidpad. Kolejne lata to także seria sukcesów. Jednym z najważniejszych celów koła jest tworzenie coraz lepszych aut oraz wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań poprawiających ich osiągi, co przekłada się na zdobywane miejsca.

Opracowanie: Anna Kowalska /UM Białystok
fot. Adam Ludwiczak