WIADOMOŚCI

Sto choinek dla białostoczan

Akcja „Choinka” odbyła się wczoraj (wtorek, 21 grudnia) na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Mieszkańcy mogli wymienić sztuczne drzewa na żywe. Była to już kolejna edycja ekologicznej akcji edukacyjnej zachęcającej do wyboru naturalnych, pachnących choinek.

Białostoczanie, którzy mieli na zbyciu sztuczne choinki, mogli je przynieść do centrum miasta i otrzymać w zamian drzewko w doniczce – jodłę kaukaską lub świerk kłujący. Akcja rozpoczęła się o godz. 11.00. Oddane przez mieszkańców sztuczne choinki zostaną rozebrane na części. Elementy nadające się do recyklingu będą ponownie wykorzystane.

– Już po raz trzeci zorganizowaliśmy w Białymstoku akcję wymiany starych, sztucznych choinek na drzewka naturalne w donicach. Mam nadzieję, że po świętach choinki przyozdobią przydomowe ogródki i działki. Zachęcam tych, którzy mają taką możliwość, do posadzenia drzewek. Dzięki temu nasze miasto będzie jeszcze bardziej zielone – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Życzę Państwu zdrowych, spokojnych, pachnących choinką świąt Bożego Narodzenia. 

Warto wiedzieć, że naturalne drzewka nie są produkowane z użyciem chemikaliów. Gdy rosną, produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, służą zwierzętom. Szybko ulegają rozkładowi. I przede wszystkim pięknie pachną, co podkreśla atmosferę świąt. Z kolei produkcja sztucznych choinek powoduje zanieczyszczenie powietrza. Poza tym takie tworzywo rozkłada się potem przez 500 lat. Z tego powodu warto z okazji świąt ozdobić dom żywym drzewkiem.

Mając w domu żywą choinkę, trzeba o nią dbać – podlewać, postawić blisko okna, z dala od grzejnika. Wiosną można ją przesadzić do ogródka, posadzić na działce.

Opracowanie: Agnieszka Błachowska UM Białystok
fot. Dawid Gromadzki/ UM Białystok