WIADOMOŚCI

Zderzeniu rowerzystów, obaj trafili do szpitala

W niedzielę (12.05) doszło do zderzenia dwóch rowerzystów na ścieżce rowerowej przy ulicy Sienkiewicza w Białymstoku. Obaj mężczyźni trafili do szpitala. Jeden z nich nie miał na głowie kasku. Pomimo, że kask nie jest obowiązkowym wyposażeniem, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zobacz materiał video.

Tylko w ciągu ostatnich 3 dni doszło do dwóch poważnych zdarzeń z udziałem rowerzystów. Rosnąca liczba jednośladów na drogach zmienia podejście do zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym uwzględniając specyfikę tej grupy. Zdarzenia drogowe z udziałemużytkowników jednośladów stanowią duży problem, gdyż pociągają za sobą poważne skutki. Tylko od początku roku na terenie powiatu białostockiego doszło do 42 kolizji i 4 wypadków z udziałem rowerzystów, w których 4 osoby zostały ranne. Do jednego z nich doszło wczoraj na Sienkiewicza. 65-latek wyjeżdżając rowerem z drogi osiedlowej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu innemu rowerzyście, który prawidłowo poruszał się drogą dla rowerów. Doszło do zderzenia pojazdów. Niestety 65-latek nie miał na głowie kasku. Obaj mężczyźni trafili do szpitala.

Na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie w ruchu drogowym, przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale również właściwie wyposażony rower.

Policja przypomina, rowerzysto pamiętaj o:

 • przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego,
 • korzystaniu z dróg dla rowerów,
 • używaniu sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,
 • nie wymuszaniu pierwszeństwa,
 • sygnalizowaniu odpowiednio wcześnie manewrów (skrętu, zmiany pasa ruchu),
 • korzystaniu z kasku ochronnego i kamizelki odblaskowej.

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów:

Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta na chodniku:

Rowerzysta może jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych wyjątkowo, gdy:

 • opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
 • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
 • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).

UWAGA! Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta a przejście dla pieszych:

Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych, jeśli chce je przekroczyć. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy obok pasów dla pieszych jest przejazd rowerowy. W takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru.

Dziecko na rowerze:

 • Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze pod opieką osoby dorosłej. Rowerzysta może jechać rowerem po chodniku, gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem.
 • Dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Wyposażenie obowiązkowe roweru:

 • Lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z przodu.
 • Sygnał dźwiękowy (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie.
 • Lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające).
 • Światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt.
 • Przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec – ręczny lub nożny.

W trosce o własne bezpieczeństwo rowerzyści powinni pamiętać, że podczas przejeżdżania przez jezdnię po wyznaczonym przejeździe obowiązani są stosować zasadę szczególnej ostrożności. Przede wszystkim zmniejszyć prędkość, aby kierowca samochodu, zwłaszcza skręcającego w drogę poprzeczną, miał szansę dostrzec rowerzystę z wyprzedzeniem i odpowiednio zareagować.

Źródło informacji i video: KMP Białystok