KULTURA I ROZRYWKAWIADOMOŚCI

Białostockie Śledzie Książkowe z nowymi egzemplarzami książek

W środę, 8 maja, obchodzony był Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Rozpoczyna on trwający od 8 do 15 maja tydzień bibliotek. Z tej okazji Białostockie Śledzie Książkowe wzbogaciły się o nowe egzemplarze.

W ramach Dnia Bibliotekarza i Bibliotek białostocka księgarnia Internetowa TaniaKsiazka.pl  przekazała po 100 egzemplarzy książek do każdego z regałów Białostockich Śledzi Książkowych. Są to  książki dla dorosłych czytelników – kryminały, thrillery, poradniki, książki obyczajowe, romanse, kuchnia i diety, popularnonaukowe, ezoteryczne.

– Bardzo się cieszymy z tego prezentu, bo białostoczanie chętnie korzystają z książek, udostępnianych dzięki tym regałom, obecnym w przestrzeni Białegostoku od prawie siedmiu lat. W ten sposób staramy się upowszechniać i promować czytelnictwo wśród naszych mieszkańców – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.

Od 1985 roku Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od lat oznacza także początek Tygodnia Bibliotek.

Białostockie Śledzie Książkowe zostały ustawione w centrum miasta – przy ulicach H. Sienkiewicza i Al. J. Piłsudskiego – 27 października 2017 roku. Regałami opiekują się pracownicy Urzędu Miejskiego, którzy dbają o ich stan, a także regularnie zaopatrują „Śledzie” w książki, które pochodzą ze zbiórek wśród urzędników i mieszkańców, a także darów od instytucji. Książki są odpowiednio oznaczone – opieczętowane informacją, że nie podlegają sprzedaży. Dodatkowo publikacje dostarczane przez Urząd Miejski są rejestrowane pod indywidualnymi numerami. To książki, które wciąż krążą wśród białostoczan.

Źródło: UM Białystok
fot.: Adam Ludwiczak