KULTURA I ROZRYWKA

„Kierunek Wschód VIII” otrzymał ministerialne dofinasowanie

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Kierunek Wschód”. Jesienią odbędzie się już ósma edycja festiwalu.

„Kierunek Wschód” to międzynarodowy przegląd teatralny prezentujący spektakle zespołów głównie zza wschodniej granicy Polski. Wydarzenie organizowane jest od 2017 roku. Przegląd na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Białegostoku i województwa podlaskiego. Każda kolejna edycja wzbudza coraz większe zainteresowanie widzów. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ósmą edycję projektu przyznało kwotę w wysokości 154 000 zł z programu „Teatr”.

– Zależy mi na tym, aby poza spektaklami, które przygotowujemy i które na stałe znajdują się w naszym repertuarze, prezentować widzom także wartościowe zjawiska we współczesnym teatrze m.in. naszych wschodnich sąsiadów. Festiwal „Kierunek Wschód” jest do tego wspaniałą okazją. Przedstawienia, które będziemy chcieli pokazać w tym roku będą zarówno twórczymi interpretacjami światowej klasyki, jak i nowatorskimi inscenizacjami, ukazującymi tematy aktualne dla współczesnego człowieka – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

W trakcie ubiegłorocznej edycji na festiwalowych scenach wystąpili artyści z: Armenii, Macedonii Północnej, Ukrainy, Litwy, a także niezależni artyści białoruscy.

– „Kierunek Wschód” stał się już wizytówką Teatru Dramatycznego. Cieszymy się, że przegląd ponownie otrzymał dofinansowanie i będziemy mogli zaprosić do Białegostoku naszych teatralnych przyjaciół zza granicy. Program tegorocznej edycji zaprezentujemy wczesną jesienią, ale już dziś możemy zdradzić, że swoje spektakle na pewno zaprezentują artyści z Ukrainy oraz niezależni aktorzy z Białorusi, którzy wciąż potrzebują naszego wsparcia – dodaje dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora ds. technicznych.

Tegoroczny festiwal odbędzie się na początku października. Wzorem lat ubiegłych widzowie będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z artystami, które odbędą się po każdym przedstawieniu. Widzowie będą mieli okazję porozmawiać z twórcami przedstawień i aktorami.

Projekt „Kierunek Wschód” ma na celu dotarcie do jak największej liczby odbiorców, w różnym wieku, dlatego wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Dzięki Festiwalowi szansę na uczestnictwo w spektaklach zyskają osoby, które na co dzień mają ograniczony dostęp do uczestnictwa w kulturze.

Źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
fot. Bartek Warzecha