WIADOMOŚCI

Orszak Trzech Króli 2023

W piątek (6 stycznia) ulicami Białegostoku tradycyjnie przejdzie Orszak Trzech Króli. Białostoczanie w taki sposób będą świętować uroczystość Objawienia Pańskiego już po raz dziesiąty. W 2023 roku orszak wyruszy pod hasłem „Niechaj prowadzi nas Gwiazda!”.

Hasło orszaku „Niechaj prowadzi nas Gwiazda!” ma przypomnieć nam o Gwieździe Betlejemskiej, która była przewodniczką Mędrców wędrujących do Betlejem w poszukiwaniu Nowonarodzonego Króla. Nieodzownym elementem każdego orszaku jest wspólne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami.

Orszak rozpocznie się o godz. 11.00 mszą świętą w archikatedrze białostockiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a następnie o godz. 12.00 mieszkańcy Białegostoku spotkają się na placu przed katedrą, by po wspólnej modlitwie wyruszyć wraz z Królami za Gwiazdą. Sprzed katedry wyruszą trzy orszaki: europejski, afrykański i azjatycki.  

– Serdecznie zapraszam białostoczan na tę uroczystość – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia.

Kolejne przystanki orszaku będą przedstawiać sceny:
  • „Dwór Heroda” (przy Kinie Forum),  
  • „Gospoda” (Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów),
  • „Walka Dobra ze Złem” (Rynek Kościuszki),
  • „Brama Anielska” (Rynek Kościuszki),
  • „Szopka” (dawne Kino Ton).

Orszak Trzech Króli jest inicjatywą lokalną i oddolną, organizowaną w Białymstoku przez ostatnie dziesięć lat. Miasto wspiera finansowo to wydarzenie. Orszak to przykład współpracy wielu podmiotów i instytucji, promujący wizerunek Białegostoku jako miasta kultywującego tradycje. W organizację angażują się białostockie szkoły, przedszkola i domy kultury, a także wspólnoty i ruchy katolickie oraz osoby prywatne.

Wydarzeniem towarzyszącym Orszakowi Trzech Króli będzie wystawa białostockich szopek w witrynie Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2, którą każdy może obejrzeć podczas spaceru.

Jednocześnie Miasto Białystok zaprasza do wzięcia udziału w miejskim konkursie na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. Zadaniem uczestników jest wykonanie przestrzennej pracy plastyczno-technicznej – szopki bożonarodzeniowej. Wszystkie elementy szopki muszą być wykonane samodzielnie. Technika i dobór materiałów są dowolne. Konkurs adresowany jest do mieszkańców Białegostoku, w tym dzieci, młodzieży, rodzin, wspólnot, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych oraz wszystkich, którzy są zainteresowani podtrzymaniem polskiej tradycji tworzenia szopek bożonarodzeniowych.

Prace konkursowe wraz z formularzem zgłoszeniowym należy przynosić do Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Archidiecezji Białostockiej przy ulicy Kościelnej 1A, od 2 do 3 stycznia 2023 r. Centrum pracuje w godz. 9.00-15.00.

Miasto Białystok zaprasza również na kolejną edycję Misyjnego Koncertu Kolęd na rzecz ośrodka dla dzieci w Tanzanii. Kolędowanie poprowadzi zespół Winnica. W kinie Ton odbędą się dwa koncerty: w sobotę  (7 stycznia) o godzinie 18.00 z gościnnym występem duetu Plaster Miodu oraz w niedzielę (8 stycznia) o godzinie 16.00. Podczas niedzielnego koncertu wręczone zostaną nagrody laureatom konkursu szopek.

Źródło inf.: UM Białystok
fot.: Marcin Jakowiak