KULTURA I ROZRYWKAWYDARZENIA NADCHODZĄCE

Meandry – letnia szkoła tradycji

Już w najbliższą niedzielę 28 sierpnia Podlaski Instytut Kultury, wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Skansenu w Koźlikach zapraszają właśnie do Koźlik na Meandry, czyli letnią szkołę tradycji.

Meandry potrwają tydzień i będą to przede wszystkim warsztaty tradycyjnego tańca i śpiewu i to zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Warsztaty śpiewu poprowadzą Alla Kovalchuk – folklorystka, śpiewaczka związana z zespołami Silska Muzyka i Rankowa Rosa, Luda Vostrikov – śpiewaczka, animatorka i nauczycielka śpiewu tradycyjnego, kierownik zespołu Horyna z Równego i Iryna Klymenko – etnomuzykolog (doktor sztuki) śpiewaczka grup Drevo i Hurtopravtsi. Natomiast uczestnicy zajęć z tańca tradycyjnego będą się szkolić pod kierunkiem Bogumiły i Piotra Zgorzelskich – małżeństwa, które od wielu lat upowszechnia i uczy polskich tańców tradycyjnych w formach niescenicznych i niestylizowanych.

Na warsztaty tańca i śpiewu (bezpłatne) trzeba się wcześniej zapisać, korzystając z formularza dostępnego na stronie PIKu, natomiast na wiele codziennych spotkań, koncertów i pokazów można przyjść bez uprzedniego zgłoszenia. Każdego dnia Podlaski Instytut przygotował coś specjalnego – na początek Meandrów pokaz filmów Andrzeja Bieńkowskiego – znakomitego etnografa, badającego wierzenia, obrzędy i muzykę Ukrainy, w kolejnych dnia PIK zaprasza między innymi na koncert Maniuchy Bikont i Ksawergo Wójcińskiego, potańcówkę z zespołem Hajda Banda, czy prezentację obrzędu żniwnego w wykonaniu zespołu Malinki. 

Kulminacyjnym momentem będzie koncert w sobotę 3 września podsumowujący letnią szkołę tradycji, na którym zaprezentują się grupy warsztatowe, a koła gospodyń wiejskich przygotują degustację lokalnych potraw. To  bardzo energetyczne wydarzenie zakończy potańcówka z Kapelą Sergija Ohrimchuka – zespołem, który bada i wykonuje tradycyjną muzykę instrumentalną z różnych regionów Ukrainy – zaprasza Dariusz Kryszpiniuk, koordynator projektu.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Szczegółowy program wydarzeń otwartych dla wszystkich:

 • 28.08. Niedziela, godz. 17:00
  Andrzej Bieńkowski – spotkanie i prezentacja filmów z badań terenowych w Ukrainie.
 • 29.08. Poniedziałek, godz. 20:00
  Koncert Maniuchy Bikont i Ksawerego Wójcińskiego „Oj borom borom”. Pieśni Polesia.
 • 30.08. Wtorek, godz. 20:00
  Potańcówka z zespołem „Hajda Banda / Гайда Банда”
 • 31.08. Środa, godz. 14:30
  Spotkanie śpiewacze: Pieśni z Kożyna –prowadzenie: Maria Deniusiuk, Julita Charytoniuk
 • 31.08. Środa, godz. 20:00
  Wykład Iryny Klymenko – muzyka ukraińskiego Podlasia i jego związki z wołyńsko-poleskimi tradycjami muzycznymi
 • 01.09. Czwartek, godz. 20:00
  Prezentacja obrzędu żniwnego „Perepelica” w wykonaniu zespołu „Malinki” z Malinnik
 • 02.09. Piątek, godz. 20:00
  Potańcówka
  Kapela Juliusza Kublika i Antoniego Nowickiego
  Kapela Braci Rejwów
 • 03.09. Sobota
  godz. 18:00 Koncert grup warsztatowych
  godz. 19:00 Prezentacja Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Orla
  godz. 20:00 Potańcówka z Kapelą Sergija Ohrimchuka

Projekt Meandry został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.


Tekst i fot.: Podlaski Instytut Kultury