KULTURA I ROZRYWKA

Teatr Dramatyczny na Festiwalu Szekspirowskim w Bitoli

Konferencja prasowa przed wyjazdem na Festiwal do Bitoli

Pod koniec czerwca Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku weźmie udział w międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Bitoli. Będzie to pierwsza wizyta białostockiej instytucji w Macedonii Północnej.

Bardzo się cieszę, że wystąpimy podczas Bitola Shakespeare Festival i tym samym nawiążemy współpracę z Narodowym Teatrem w Bitoli (NU Naroden Teatar Bitola). Jest to dla nas niezwykłe wyróżnienie. Fakt, że będziemy gościć na scenie w Macedonii Północnej, pozwala nam promować naszą instytucję, nasze spektakle oraz cały region – zauważa Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

W ramach projektu „Kierunek Szekspir”, współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Podlaskie, białostoccy artyści dwukrotnie wystąpią przed festiwalową publicznością. W związku z przypadającą w 2022 roku 210. rocznicą pierwszego wystawienia na polskiej scenie „Makbeta” Szekspira, Teatr Dramatyczny zaprezentuje w Narodowym Teatrze w Bitoli sztukę sławnego Stradfordczyka w reżyserii Grzegorza Suskiego.

„Makbet” był dużym wyzwaniem logistycznym jeszcze w Białymstoku, gdyż przedstawienie graliśmy w Kinie TON, którego przestrzeń nie jest typową przestrzenią teatralną. Myślę jednak, że dzięki temu doświadczeniu, prezentacja spektaklu w warunkach scenicznych Teatru w Bitoli, okaże się jeszcze większym sukcesem – mówi Grzegorz Suski, reżyser widowiska.

Rozbudziła się we mnie taką ciekawość, jaki będzie pokaz „Makbeta” w Macedonii. Od czasu premiery spektakl zagraliśmy 8 razy, później mieliśmy miesięczną przerwę. Występ po takiej pauzie z pewnością będzie wyzwaniem – powiedział Bernard Bania, aktor Teatru Dramatycznego, odtwórca tytułowej roli.

Myślę, że świeżość tego przedstawienia i ta niepewność wyjdzie właśnie na dobre. Sprawi, że spektakl będzie bardzo czujny, bardzo skupiony, przez co przypadnie do gustu widzom w Bitoli – dodała Justyna Godlewska-Kruczkowska, aktorka Teatru Dramatycznego.

Spektakl cały czas się rozwija. Oprócz regularnych pokazów mieliśmy okazję zagrać sztukę też dla młodzieży licealnej i jesteśmy bardzo podbudowani ich zainteresowaniem oraz percepcją przedstawienia. Fakt, że pokaz „Makbeta” otwiera Bitola Shakespeare Festival jest dla nas dodatkowym wyróżnieniem – mówi Sławomir Popławski, aktor Teatru Dramatycznego.

Oprócz spektaklu „Makbet”, 27 czerwca białostoccy artyści zaprezentują w Bitoli również performans inspirowany „Wesołymi kumoszkami z Windsoru” Szekspira.

Tekst tej komedii jest dość długi, dlatego wybrałem sobie z niego parę ciekawych tematów i na ich podstawie zbudowałem scenariusz naszego performansu. To takie działanie matematyczne na scenie: czego pragną kobiety plus czego pragną mężczyźni. A jaki będzie wynik to już zobaczy widownia w Macedonii i mam nadzieję, że kiedyś w Białymstoku – dodał Patryk Ołdziejewski, aktor Teatru Dramatycznego, odpowiedzialny za reżyserię performansu.

Szczegółowy program Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Bitoli będzie dostępny na stronie: https://narodenteatarbitola.com/

Na realizację projektu „Kierunek Szekspir” Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku pozyskał dotację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego (70.000 zł) oraz z budżetu Województwa Podlaskiego (73.200 zł). Partnerem zadania jest Ambasada RP w Skopje.

Tekst i fotografię udostępniła – Julita StepaniukTeatr Dramatyczny w Białymstoku