WIADOMOŚCI

Miodobranie

Pierwsze w tym roku miodobranie rozpoczęło się dzisiaj (24 maja) w miejskiej pasiece, która istnieje od października 2019 roku. Liczy osiem uli.  

Wybieranie miodu z miejskiej pasieki w tym roku zaczęło się wcześniej, niż w ubiegłym. Pozwoliła na to dobra pogoda. Pszczoły znakomicie przezimowały i od pierwszych ciepłych dni pracują. Dzisiaj z uli został wybrany wyprodukowany przez nie miód. Ten pierwszy wiosenny miód wytworzony jest z mieszanki nektaru wierzb, mniszków lekarskich, kasztanowców, klonów i drzew owocowych, specjalnie posadzonych w pobliżu pasieki, i innych roślin, które zakwitły wiosną na terenie naszego miasta.

Miejska pasieka została założona w październiku 2019 r. Na skwerze przy skrzyżowaniu ul. Jana Klemensa Branickiego i ul. Czesława Miłosza stanęło pięć uli – cztery ule zabytkowe pochodzące z różnych rejonów Podlasia (w tym jeden ok. 100-letni) oraz  jeden ul współcześnie używany przez pszczelarzy.

– Pomysł utworzenia miejskiej pasieki powstał przy okazji zakładania łąk kwietnych, jako naturalna kontynuacja tego projektu. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę naszych mieszkańców na rolę i wielkie znaczenie pszczół dla życia człowieka i innych organizmów żywych. Nasza pasieka i miód z niej pozyskiwany jest dowodem na to, że w mieście też można żyć zdrowo, w zgodzie i przyjaźni ze środowiskiem naturalnym. Jednocześnie chronimy owady zapylające, tak ważne dla produkcji żywności na świecie

powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Wszystkie ule zostały zasiedlone rodzinami pszczół produkcyjnych. Są to pszczoły z hodowli Instytutu Pszczelnictwa w Końskowoli, z gatunku Krainka, popularnie zwanego Niemką. Dla bezpieczeństwa ule zostały ustawione za rzeką. Mieszańcy mogą je obserwować przebywając na terenie parku, na drugim brzegu rzeki. Wokół uli znajdują się łąki kwietne z roślinami miododajnymi, pola słonecznikowe, a także drzewa owocowe intensywnie kwitnące wiosną (jabłonie, grusze, wiśnie i śliwy).

Projekt edukacyjny

Miejska pasieka to projekt edukacyjny. Jest elementem programu „Ochrona owadów zapylających na obszarze Białegostoku” i została wpisana do rejestru pasiek, prowadzonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku. Opiekuje się nią doświadczony pszczelarz Mikołaj Mak.

W październiku 2020 roku w ramach programu założono również leśną pasiekę na terenie Lasu Zwierzynieckiego przylegającym do Alei Myrchów. Składa się z naturalnej barci wydłubanej tradycyjną metodą w pniu martwej sosny oraz dwóch kłód bartnych zawieszonych na dorodnych drzewach w sąsiedztwie barci. Między innymi dzięki tym projektom Białystok został wyróżniony za działania na rzecz pszczół i innych owadów zapylających i dołączył do elitarnego grona „Miast Przyjaznych Pszczołom”.

Zabytkowe ule
Zabytkowe ule – fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok

W 2021 r. rozbudowano miejską pasiekę o kolejne dwa zabytkowe ule – jeden w formie starej kłody leżącej, wykonanej z pnia starej sosny, drugi jest ulem wolnostojącym, wydrążonym w pniu kłody sosnowej. W tym roku do pasieki dołączył kolejny ul, wykonany w kłodzie drewna. Wszystkie są zasiedlone rodzinami pszczelimi produkującymi miód, który jest wykorzystywany do promocji miasta.

Pierwszy miód z białostockiej pasieki udało się pozyskać w 2020 roku. Odbyły się wówczas cztery miodobrania, w których uzyskano 98 kg czystego produktu. W ubiegłym roku było to już 150 kg miodu. W bieżącym roku spodziewamy się podobnego zbioru. Miód pakowany jest w 200-gramowe słoiczki i oznakowany specjalnymi etykietami. W całości przeznaczany jest na promocję miasta.

tekst: UM Białystok
fot. Dawid Gromadzki