WIADOMOŚCI

Akcja Czysty Białystok

Już jutro (28 kwietnia) rozpocznie się akcja Czysty Białystok, organizowana przez Miasto i partnerów: spółkę Lech, Lasy Państwowe, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Wszystkich mieszkańców zachęcamy do zgłaszania się do udziału w tym przedsięwzięciu. Akcja zakończy się w sobotę (30 kwietnia).

Zainteresowanie akcją jest duże. Do kampanii zgłosiły się już szkoły, przedszkola, Młodzieżowa Rada Miasta Białegostoku, grupy pracowników białostockich firm, mieszkańcy osiedli (np. Dojlidy Górne, Wygoda). Do 22 kwietnia wpłynęło blisko 70 zgłoszeń od różnych grup chętnych do uczestnictwa w wydarzeniu. Zainteresowanie akcją wyrazili europosłowie i posłowie reprezentujący nasze miasto.

Odbiorem odpadów zebranych w czasie trzech dni zajmą się przedsiębiorstwa: MPO Sp. z o.o., Usługi Komunalne „BŁYSK” Marianna Marczyk, KOMA Sp. z o.o., PUK Hajnówka, Garden-Com Sp. z o.o. Po raz pierwszy każda frakcja zebranych odpadów będzie ważona oddzielnie w ZUOK w Hryniewiczach. Wskazany zabieg pozwoli na podsumowanie akcji nie tylko w zakresie ogólnej ilości zebranych odpadów ale także wyszczególnienie ich rodzajów. W akcji wezmą również udział pracownicy Urzędu Miejskiego w Białymstoku, którzy 29 kwietnia posprzątają Las Pietrasze.

– Naszą liczebnością i aktywnością chcemy pokazać białostoczanom, jak wiele jest osób, którym bardzo bliskie są tematy selekcji i recyklingu odpadów. Chcemy też udowodnić, że nie odwracamy wzroku od wciąż pojawiających się dzikich wysypisk, tylko bierzemy się do roboty – podkreśla zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Naszym wspólnym działaniem oddajemy przysługę Ziemi oraz przyszłym pokoleniom. Z drugiej strony – mamy satysfakcję z dobrze wypełnionego obowiązku, a także czystą przestrzeń, w której chętniej spacerujemy, gramy w piłkę czy robimy grilla. Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszego miasta do posprzątania terenów w swoim sąsiedztwie.

W ramach akcji Czysty Białystok w dniach 21-22 kwietnia odbyły się warsztaty edukacji ekologicznej, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród liderów grup zgłaszających chęć uczestnictwa w akcji. Na warsztatach omawiano system gospodarowania odpadami komunalnymi w Białymstoku oraz zasady obowiązujące podczas sprzątania (segregacja odpadów, bezpieczeństwo podczas zbiórki). Rozdano też pakiety potrzebne do sprzątania – worki i rękawice, a także materiały promocyjne – plakaty.

W podziękowaniu za udział w przedsięwzięciu Miasto organizuje Piknik Ekologiczny. Odbędzie się on 30 kwietnia na Bulwarach św. Jana Teologa na osiedlu TBS. Będzie to świetna okazja do spotkania oraz integracji środowisk, którym nie jest obojętna czystość naszego miasta. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Będą m.in. konkursy, animacje, pokaz baniek mydlanych, tatuaże brokatowe oraz zajęcia plastyczne kolorowania toreb i drewnianych ozdób, a także wystawy przygotowane przez partnerów akcji.

UM Białystok
fot. pixabay opr. pola