WIADOMOŚCI

Kolejna osoba oszukana metodą na BLIKa

Ostrzegamy przed oszustami działającymi metodą na BLIKa. Tym razem ich ofiarą padła znajoma 40-letniej mieszkanki gminy Dobrzyniewo Duże. Kobieta przesyłając kody BLIK myślała, że pomaga swojej znajomej. Straciła ponad 3 tysiące złotych.

Do policjantów z Choroszczy zgłosiła się 40-letnia mieszkanka gminy Dobrzyniewo Duże. Kobieta poinformowała mundurowych, że ktoś oszukał jej znajomą podszywając się pod nią. Jak ustalili policjanci, ktoś włamał się na konto społecznościowe 40-latki i za pośrednictwem komunikatora prosił o pożyczkę. Pieniądze miały posłużyć do opłacenia zakupów zrobionych za pośrednictwem Internetu. Ponieważ znajoma była przekonana, że koresponduje ze swoją koleżanką wygenerowała trzy kody BLIK. W ten sposób straciła ponad 3000 złotych.

Ostrzegamy!

Często stosowaną przez oszustów metodą jest podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracanie się z prośbą o pilną pożyczkę, czy opłacenie transakcji. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Aby nie paść ofiarą oszustów radzimy weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy. Nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem. Pamiętajmy również o stosowaniu silnych haseł, które zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Dodatkową ochroną naszego konta może być dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Wybierając pytania bezpieczeństwa wybierzmy hasło trudne do odgadnięcia, na które tylko my znamy odpowiedź. Pamiętajmy również o tym, aby nigdy nie zapisywać hasła w przeglądarce internetowej.

KMP Białystok