KULTURA I ROZRYWKA

Krótkometrażowe filmy nominowane do Oscara 2022

Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina przyznawanych w kilkunastu kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych filmów krótkometrażowych.

Krótkie metraże najczęściej pokazywane są w zestawach po kilka produkcji – jedna wizyta w kinie to zanurzenie się w spektrum opowieści, emocji i doświadczeń wizualnych naraz! To niesamowite, inspirujące historie zaklęte w krótkiej, innowacyjnej formie.

Pokazy nominowanych do Oscara filmów krótkometrażowych to świetna okazja, by przyjrzeć się najlepszym produkcjom krótkometrażowym ostatniego sezonu, skumulowanym w jedno wyjątkowe doświadczenie filmowe.

Krótkometrażowe Filmy Animowane Nominowane do Oscara 2022 (97′)

Pięć nietuzinkowych opowieści – każda namalowana na ekranie inną animowaną kreską. Poznajcie przygody małego ptaszka adoptowanego przez rodzinę myszy, który postanawia w końcu rozwinąć skrzydła. Zobaczcie co wspólnego mogą mieć ze sobą delikatna baletnica i szorstki bokser. Odkryjcie dlaczego członkowie pewnej ekscentrycznej rodziny popadają w obsesję na punkcie wszystkiego, czego się tkną i jakie pytania zadaje swojemu psu agentka służb specjalnych, by na końcu dosiąść się do anonimowego stolika w zanurzonej w papierosowym dymie kawiarni i wspólnie z odpowiedzieć sobie na pytanie ‘Czym tak właściwie jest dziś miłość

W programie:

 • Robin Robin, reż. Dan Ojari, Mikey Please, Wielka Brytania 2021, 31’
 • Boxballet, reż. Anton Dyakov, Rosja 2019, 15’
 • Affairs of the Art, reż. Joanna Quinn, Wielka Brytania, Kanada 2021, 16’
 • Bestia, reż. Hugo Covarrubias, Chile 2021, 16’
 • The Windshield Wiper, reż. Alberto Mielgo, Hiszpania 2021, 15’
Krótkometrażowe Filmy Aktorskie Nominowane do Oscara 2022 (120′)

Pięć wyjątkowych filmów, historii i pełnokrwiści bohaterowie. Widzowie będą towarzyszyć Henrikowi, który z jakiegoś powodu za wszelką cenę musi zaśpiewać karaoke, czy Mateo, który znalazł się w sytuacji bez wyjścia (dosłownie!). Poznają pragnienia pracującej w przydrożnym motelu niskorosłej Julii, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki; lęki brytyjskiej rodziny, której spokojne życie w ułamku sekundy rozpada się na kawałki i dylematy nastoletniej Sezim z Kirgistanu, która staje przed wyborem między wolnością, a poszanowaniem tradycji.
W programie:

 • On My Mind, reż. Martin Strange-Hansen, Dania 2021, 18’
 • Please Hold, reż. K.D. Dávila, USA 2020, 19’
 • Sukienka, reż. Tadeusz Łysiak, Polska 2020, 30’
 • The Long Goodbye, reż. Aneil Karia, Wielka Brytania 2020, 12’
 • Ala Kacchu – Take and Run, reż. Maria Brendle, Szwajcaria 2020, 38’

Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG” zaprasza na pokazy!

 • Krótkometrażowe Filmy Animowane Nominowane do Oscara 2022 (97′)
  27 marca 2022, godz. 18:15
 • Krótkometrażowe Filmy Aktorskie Nominowane do Oscara 2022 (120′)
  28 marca 2022, godz. 18:00

Kino Forum, ul. Legionowa 5
Bilety: 18 zł / w kasie, 16 zł / online: https://bilety.bok.bialystok.pl/

Źródło: BOK