Turystyka

Korekta rozkładu jazdy pociągów

POLREGIO informuje, że w niedzielę 13 marca br. nastąpi korekta rozkładu jazdy pociągów w województwie podlaskim. Oprócz odcinka Białystok – Szepietowo, autobusowa komunikacja zastępcza będzie obowiązywała na trasach Białystok – Suwałki i Białystok – Kuźnica Białostocka. Od 4 maja br. nastąpią zmiany w kursowaniu pociągów do Czeremchy i Hajnówki z powodu modernizacji węzła kolejowego w Białymstoku.

Zmiany na odcinku Białystok – Szepietowo

Na modernizowanej linii kolejowej nr 6, na odcinku Białystok – Szepietowo nie będzie istotnych zmian w organizacji ruchu. Nie zmieni się liczba kursujących pociągów i autobusów komunikacji zastępczej. W niewielkim stopniu zmienią się godziny odjazdów trzech autobusów komunikacji zastępczej:

 • z Szepietowa z godz. 14:35 na godz. 14:30,
 • z Łap z godz. 19:45 na godz. 19:40,
 • z Białegostoku z godz. 18:51 na godz. 18:45.

Kilkuminutowe zmiany godziny odjazdu będą też dotyczyły trzech, z czterech kursujących pociągów.

Nie zmienią się miejsca postojów autobusów komunikacji zastępczej. Wszystkie przystanki będą w dotychczasowych lokalizacjach.

Przypominamy, że przejazd w autobusach komunikacji zastępczej oznakowanych logo POLREGIO odbywa się na podstawie biletów kolejowych. Nie ma możliwości przewozu rowerów i wózków. W autobusach, podobnie jak w pociągach, prosimy o zasłanianie ust i nosa.

Honorowanie biletów okresowych POLREGIO w wybranych pociągach PKP Intercity. Dodatkowe postoje pociągów dalekobieżnych na trasie Szepietowo – Białystok.

W dalszym ciągu honorowane są bilety okresowe POLREGIO (tygodniowe, miesięczne i kwartalne) w pociągach spółki PKP Intercity. Aby ułatwić codzienne dojazdy na tej trasie osobom uczącym się, studiującym i pracującym, posiadacze takich biletów będą mogli podróżować w 12 pociągach PKP Intercity. Wymienione niżej pociągi uzupełniają ofertę POLREGIO, a niektóre z nich zatrzymują się na pośrednich przystankach osobowych:

 1. IC Słowacki : Ełk – Wrocław Główny
  • odcinek honorowania: Białystok (7:51) – Szepietowo (8:39); codziennie; zatrzymuje się: Łapy, Racibory, Jabłoń Kościelna;
 1. IC Podlasiak : Suwałki – Świnoujście
  • odcinek honorowania: Białystok (9:24) – Szepietowo (10:11); codziennie; zatrzymuje się: Łapy, Łapy Osse, Jabłoń Kościelna;
 1. IC Nałkowska : Białystok – Wrocław Główny
  • odcinek honorowania: Białystok (13:17) – Szepietowo (14:07); codziennie; zatrzymuje się: Łapy;
 1. IC Dąbrowska : Białystok – Wrocław Główny
  • odcinek honorowania: Białystok (15:36) – Szepietowo (16:39); codziennie; zatrzymuje się na wszystkich przystankach oprócz: Białystok Wiadukt i Klepacze;
 1. TLK Hańcza : Suwałki – Kraków Główny
  • odcinek honorowania: Białystok (17:39) – Szepietowo (18:29) codziennie; zatrzymuje się: Łapy;
 2. IC Narew : Białystok – Łódź Widzew
  • odcinek honorowania: Białystok (19:44) – Szepietowo (20:38); codziennie; zatrzymuje się: Baciuty oraz na wszystkich przystankach pomiędzy stacjami Łapy i Szepietowo;
 3. TLK Hańcza : Kraków Główny – Suwałki
  • odcinek honorowania: Szepietowo (9:38) – Białystok (10:26); codziennie; zatrzymuje się: Łapy;
 1. IC Dąbrowska : Wrocław Gł. – Białystok
  • odcinek honorowania: Szepietowo (11:14) – Białystok (12:20); codziennie; zatrzymuje się na wszystkich przystankach oprócz: Klepacze i Białystok Wiadukt;
 2. IC Nałkowska : Wrocław Główny – Białystok
  • odcinek honorowania: Szepietowo (13:31) – Białystok (14:20); codziennie; zatrzymuje się: Jabłoń Kościelna, Łapy; od 21 marca także Racibory;
 1. IC Pilecki : Racibórz – Białystok
  • odcinek honorowania: Szepietowo (15:49) – Białystok (16:46); codziennie; zatrzymuje się na wszystkich przystankach pomiędzy stacjami Szepietowo i Łapy;
 1. IC Podlasiak : Świnoujście – Suwałki
  • odcinek honorowania: Szepietowo (18:01) – Białystok (18:54); codziennie; zatrzymuje się: Łapy;
 1. IC Słowacki : Wrocław Główny – Ełk
  • odcinek honorowania: Szepietowo (19:48) – Białystok (20:40); codziennie; zatrzymuje się na wszystkich przystankach pomiędzy stacjami Szepietowo i Łapy.

Przypominamy, że w pociągach PKP Intercity całkowita rezerwacja miejsc obowiązuje w elektrycznych zespołach trakcyjnych (EZT), czyli pociągach obsługiwanych przez pojazdy Dart (oznaczonych w rozkładzie literą R w kwadracie). W związku z tym, pasażerowie z biletami okresowymi POLREGIO powinni posiadać nieodpłatny bilet dodatkowy ze wskazaniem miejsca do siedzenia. W przeciwnym wypadku będą oni traktowani jako podróżni bez ważnego biletu.

Nieodpłatne miejscówki są dostępne w kasie biletowej, w Serwisie e-IC oraz u konduktora w pociągu. W przypadku odbioru jej u konduktora, jeżeli na stacji jest czynna kasa biletowa, za miejscówkę zostanie pobrana opłata pokładowa w wysokości 10 zł.

W pociągach TLK lub IC zestawionych ze składów wagonowych można podróżować bez biletu dodatkowego na rezerwację miejsca. Takie składy są w rozkładzie oznaczone literą R.

Zmiany na trasach Białystok – Kuźnica Białostocka i Białystok – Suwałki

Od 19 kwietnia br. rozpoczną się prace torowe poprawiające stan infrastruktury kolejowej na trasach z Białegostoku do Suwałk i Kuźnicy Białostockiej. Prace będą prowadzone etapami, na różnych odcinkach, w różnych okresach w dni robocze aż do 10 czerwca 2022 r.

 1. Wykonanie ich będzie wymagało wstrzymania ruchu pociągów i wprowadzenia komunikacji zastępczej za pociągi:
  • Białystok (13:29) – Kuźnica Białostocka (14:29)
  • Białystok (18:07) – Kuźnica Białostocka (19:10)
  • Kuźnica Białostocka (18:25) – Sokółka (18:42)
  • Kuźnica Białostocka (19:37) – Białystok (20:38)
  • Białystok (15:01) – Suwałki (17:15)
  • Białystok (20:48) – Suwałki (22:53)
  • Suwałki (11:43) – Białystok (14:13)
  • Suwałki (17:25) – Białystok (19:39).

Zmieniać się będą także godziny kursowania pociągów, np. w dni robocze w okresie od 26 kwietnia do 13 maja br. zmieni się odjazd pociągu z Białegostoku do Suwałk, odjeżdżającego o godz. 9:16. W tych dniach pociąg będzie odjeżdżał o godz. 7:23.

Od 26 kwietnia do 1 czerwca (w dni robocze) ponad dwie godziny wcześniej będzie odjeżdżał pociąg z Białegostoku do Kuźnicy Białostockiej. Zamiast o godz. 12:10, pociąg odjedzie o 10:07.

Godziny odjazdów i przyjazdów podano według rozkładu, który będzie obowiązywał od 13 marca br.

Komunikacja zastępcza będzie funkcjonowała na odcinkach: Białystok – Czarna Białostocka, Czarna Białostocka – Sokółka, Sokółka – Kuźnica Białostocka, Sokółka – Sidra, Sokółka – Augustów, Jastrzębna – Suwałki, Augustów – Suwałki, Płociczno k/Suwałk – Suwałki.

Z powodu trudności z dojazdem, autobusy komunikacji zastępczej nie będą obsługiwały przystanków kolejowych: Czarny Blok, Wólka Ratowiecka, Machnacz, Geniusze, Balinka.

Zamiast na przystanku kolejowym w Rozedrance, autobusy będą się zatrzymywały na przystanku PKS Janowszczyzna/Podkamionka, a w Wasilkowie na przystankach komunikacji miejskiej:

 • Wasilków, ul. Kościuszki (nr 946) – w kierunku Kuźnicy Białostockiej,
 • Wasilków, ul. Kupiecka (nr 772) – w kierunku Białegostoku.

Prosimy o dokładne zapoznanie się z rozkładem jazdy przy planowaniu podróży na tych trasach, gdyż godziny odjazdów zarówno autobusów komunikacji zastępczej, jak i pociągów będą się zmieniać w tym okresie, w zależności od tego na którym odcinku prowadzone będą prace torowe.

W soboty i niedziele pociągi będą kursowały na całej trasie, zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

Zmiany na trasie Białystok – Czeremcha/Hajnówka

Wejście w kolejny etap modernizacji linii „Rail Baltica” na terenie białostockiego węzła spowoduje, że od 4 maja do 11 czerwca 2022 r. będzie zamknięty ruch pociągów na odcinku Białystok – Białystok Nowe Miasto. Większość pociągów będzie kursowała drogą okrężną przez Białystok – Białystok Starosielce, a niektóre pociągi będą rozpoczynały i kończyły swoje trasy na przystanku Białystok Stadion.

Trasa sezonowa Białystok – Waliły

Z powodu modernizacji stacji Białystok uruchomienie sezonowych połączeń na trasie Białystok – Waliły nastąpi w tym roku z dwumiesięcznym opóźnieniem. Weekendowe pociągi rozpoczną kursowanie dopiero od 1 lipca.

Prosimy o zapoznanie się z nowym rozkładem, który jest prezentowany na wszystkich stacjach i przystankach oraz na stronach internetowych polregio.pl i portalpasazera.pl

Ponadto, informacje o rozkładzie jazdy można uzyskać w kasach biletowych oraz pod numerem infolinii POLREGIO 703 20 20 20 (czynnej całą dobę).

Tekst i fot.: Renata Gerasimiuk – POLREGIO sp. z o.o. Podlaski Zakład w Białymstoku