RODZINA

Czerwcowi emeryci otrzymali pierwsze wyrównania

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeliczył już pierwsze emerytury dla osób, które nabyły prawo do świadczenia w czerwcu i otrzymały zaniżone wypłaty. Emerytury wraz z wyrównaniem zostały już przekazane dla części uprawnionych.

– Zakład z urzędu przeliczył na korzystniejszych zasadach przyznane w tym roku czerwcowe emerytury. Oznacza to, że kilkanaście tysięcy osób w kraju, a ponad 500 w województwie podlaskim nie musiało składać żadnego wniosku – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Emeryci i renciści, których te przepisy dotyczą, dostaną wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało. Wypłata za październik tego roku będzie realizowana już w nowej wysokości. Zakład będzie dokonywał wypłat świadczeń wraz z wyrównaniem od czerwca br. w październikowych terminach płatności.

Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, opublikowana 3 września 2021 rozwiązuje już na stałe problem tzw. emerytur czerwcowych. Zmiany oznaczają, że emerytura w czerwcu będzie wyliczana na takich zasadach jak w maju, o ile będzie korzystniejsza.

– W przyszłości osoby kończące wiek emerytalny w czerwcu będą mogły bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu. Zmiana obejmuje także emerytury przyznane w czerwcu 2021 r. i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Nie ma przy tym znaczenia, czy ZUS przyznał emeryturę na wniosek ubezpieczonego czy też bez wniosku z urzędu po rencie z tytułu niezdolności do pracy – wyjaśnia rzeczniczka.

Nowe przepisy gwarantują osobom, którym zostały przyznane emerytury w czerwcu tego roku, że świadczenia te zostaną przeliczone z urzędu w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie przepisów. Oznacza to, że osoby te nie będą musiały składać wniosku o przeliczenie wysokości emerytury.

W poprzednich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju lub lipcu. Ustawa zmienia na stałe zasady wyliczania emerytur, dlatego w przyszłości osoby kończące wiek emerytalny w czerwcu będą mogły bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu.

Na wyższe świadczenie nie mogą liczyć emeryci, którzy przeszli na emeryturę w czerwcu w poprzednich latach. Ich zmiana przepisów nie dotyczy.

Katarzyna Krupickaregionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *