RODZINA

Jeszcze dwa miesiące na złożenie wniosku o wyprawkę dla ucznia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nadal przyjmuje wnioski o 300 plus z programu Dobry Start. Chętnych na dodatkowe świadczenie nie brakuje. Już ponad 3 mln wniosków złożyli rodzice i opiekunowie na 4,3 dzieci. W województwa podlaskim to 82 tys. wniosków. Kwota środków, która już trafiła na konta uprawnionych w całym kraju to 1,mld zł.

– ZUS przyjmuje wnioski o Dobry Start do końca listopada. Dofinansowanie wynosi 300 zł na dziecko. Można je otrzymać na ucznia do ukończenia 20 lat, a jeśli ma on orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24 lat. Wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek odpowiednio 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym. Świadczenie nie przysługuje zaś na dziecko studiujące – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

– Uczniowie spełniający kryteria wiekowe, którzy uczęszczają np. do liceum, technikum czy szkoły policealnej mają prawo do świadczenia 300 plus bez względu na to, czy ich nauka odbywa się w formie dziennej czyli stacjonarnej, czy też zaocznej – dodaje rzeczniczka.

W tym roku wnioski można składać tylko elektronicznie – za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Emp@tia, lub bankowości elektronicznej. Wniosek oprócz innych danych powinien zawierać numer rachunku bankowego, na który trafi wypłata świadczenia, adres mailowy i numer telefonu. Są to dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku i ewentualnie do założenia profilu na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS dla osób, które jeszcze swojego konta nie posiadają.

Tekst: Katarzyna Krupicka – regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *