Rodzina

Wniosek o rentę wdowią

Renta wdowia będzie przyznawana na wniosek (ERWD) po spełnieniu określonych warunków. Jeżeli klient będzie potrzebował wsparcia przy wypełnieniu formularza, otrzyma taką pomoc. Od 1 stycznia do Zakładu wpłynęło ponad 298,3 tys. wniosków o rentę wdowią w województwie podlaskim złożono ponad 7,5 tys. wniosków.

Wnioski o rentę wdowią można składać elektronicznie za pośrednictwem portalu PUE/eZUS, w tradycyjnej formie papierowej w dowolnej placówce ZUS-u lub wysyłając pocztą.

– Zanim wdowa lub wdowiec złoży wniosek o zbieg praw do świadczeń, powinien upewnić się, czy przysługuje mu prawo do dwóch świadczeń: własnego (np. emerytury lub renty) oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Jeżeli ma ustalone prawo tylko do jednego z tych świadczeń, powinien najpierw złożyć wniosek o drugie świadczenie: swoją emeryturę lub rentę albo rentę rodzinną po współmałżonku. Wnioskodawca może sam wybrać wariant wypłaty, wskazując odpowiednią dyspozycję we wniosku: może zdecydować się na 100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej lub może zlecić dokonanie tego wyboru naszej instytucji – informuje Katarzyna Krupicka regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Wniosek o rentę wdowią można złożyć także w sytuacji, gdy prawo do drugiego świadczenia jest w trakcie ustalania. Przykładem może być sytuacja, w której osoba zainteresowana pobiera własną emeryturę i ma złożony wniosek do ZUS-u o rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku.

Warto przygotować się do wizyty w ZUS-ie

Pracownicy ZUS-u pomogą w wypełnieniu wniosku o tzw. rentę wdowią. Podczas wizyty w placówce konieczne będzie podanie numeru PESEL oraz daty śmierci współmałżonka, po którym przysługuje renta rodzinna. Niezbędną informacją jest również potwierdzenie wspólności małżeńskiej, czyli tego, czy małżonkowie prowadzili wspólne gospodarstwo domowe, razem zamieszkiwali lub łączyły ich inne więzy.

– Na wizytę w ZUS-ie wnioskodawca powinien zabrać ze sobą dokument tożsamości, taki jak dowód osobisty, paszport lub e-Dowód dostępny w aplikacji mObywatel. Należy również podać numer rachunku bankowego, na który ma być przekazywana wypłata. Co ważne, jeżeli do tej pory ZUS wypłacał świadczenie za pośrednictwem poczty, to można pozostać przy tym sposobie przekazywania środków, lub bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy, zmienić dyspozycję wypłaty świadczeń na rachunek bankowy – wyjaśnia rzeczniczka.

Jeżeli klient ma ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie musi załączać żadnych dokumentów do wniosku o rentę wdowią.

W przypadku wątpliwości dotyczących spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do uzyskania renty wdowiej, można skorzystać ze specjalnej ankiety dostępnej na stronie internetowej ZUS-u. Po jej wypełnieniu można też skorzystać z kalkulatora, który pozwala obliczyć szacunkową wysokość renty wdowiej.

Jeśli uprawniona osoba zdecyduje się złożyć wniosek o rentę wdowią drogą elektroniczną, a nie posiada jeszcze konta na portalu PUE/eZUS, pracownik Zakładu pomoże jej w jego założeniu. Wystarczy skontaktować się z ZUS-em, co nie wymaga osobistej wizyty. Można to zrobić na przykład za pomocą e-wizyty lub dzwoniąc na infolinię pod numer 22 560 16 00.

Źródło informacji i fot.: Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego


Dziękujemy, że przeczytałaś / eś nasz artykuł do końca.
Polub Reporter News na Facebooku