Przynęta ze szczepionką przeciwko wściekliźnie dla dzikich lisów

Zdrowie

Na terenie województwa podlaskiego, w dniach 17–20 kwietnia, zostanie przeprowadzona wiosenna akcja wykładania przynęt ze szczepionką przeciwko wściekliźnie dla dzikich lisów. Szczepionki będą rozrzucane metodą zrzutów z samolotów.

Akcja obejmie przede wszystkim kompleksy leśne, pola i łąki, z pominięciem terenów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych. Przynęty mają kolor brązowo-zielony do brązowego, kształt niewielkiego bloczka, a wewnątrz znajduje się plastikowy blister z zawiesiną.

Prosimy mieszkańców o niedotykanie i nieniszczenie przynęt, ponieważ te, które miały kontakt z człowiekiem, są omijane przez lisy. Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących.

W przypadku kontaktu zawartości szczepionki z błonami śluzowymi lub uszkodzoną skórą należy dokładnie przemyć to miejsce wodą z mydłem, a następnie skontaktować się z lekarzem.

Po wyłożeniu przynęt przez 2 tygodnie należy ograniczyć przemieszczanie się zwierząt domowych – psy trzymać na uwięzi, a koty w zamknięciu.

Celem akcji jest skuteczne ograniczanie występowania wścieklizny wśród dzikich lisów. Prosimy mieszkańców o stosowanie się do zaleceń.

Źródło informacji i fot.: UM Białystok