Mistrzostwa w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

O tytuł Mistrza Podlaskiego Oddziału SG w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, rywalizowało dziesięć drużyn z całej Polski. Po raz pierwszy w tych mistrzostwach wzięli udział także przewodnicy psów służbowych wraz ze swoimi podopiecznymi.
III Otwarte Mistrzostwa Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy odbyły się w dniach 27-30.05.2025 r. w rejonie działania Placówki SG w Rutce-Tartak. Do ratowników w tym roku dołączyli również przewodnicy psów służbowych wraz ze swoimi podopiecznymi, biorąc udział w VII Mistrzostwach Kynologicznych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.
W tym roku w mistrzostwach udział wzięło 10 trzyosobowych zespołów, w tym minimum jedna osoba z ukończonym kursem z kwalifikowanej pierwszej pomocy. Trzy drużyny reprezentujące Podlaski Oddział Straży Granicznej z placówek SG w Białowieży, Augustowa i Kuźnicy, przedstawiciele Śląskiego, Morskiego, Nadbużańskiego i Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, a także reprezentacja z Izby Administracji Skarbowej i Służby Więziennej.
Nie po raz pierwszy zawodnicy spotkali się na tego typu mistrzostwach organizowanych przez Podlaski Oddział Straży Granicznej. Tradycja ich organizowania sięga do 2017 roku. Celem zawodów było nie tylko wyłonienie najlepszych drużyn posiadających niezbędną wiedzę i kwalifikacje z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i koordynacji działań ratowniczych, ale również doskonalenie nabytych już umiejętności.



Sprawdzian z realnych zagrożeń
W tym roku organizatorzy zainscenizowali realne zdarzenia. W trakcie zdarzeń, zawodnicy musieli wykazać się nie tylko bardzo dobrą znajomością tematyki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Należało też wykazać umiejętność radzenia sobie z osobami, które utrudniały udzielenie tej pomocy. Pierwszego dnia zadaniem uczestników była pomoc osobie, która doznała udaru w wodzie. Dodatkowym utrudnieniem, było obezwładnienie agresora, który utrudniał akcję ratunkową. Trzeba też było wykazać się czujnością, żeby odebrać telefon od nieznanego numeru, z którego osoba poszkodowana podczas napaści wzywa pomocy. Żeby takiej pomocy udzielić, należało wcześniej zlokalizować miejsce przebywania osoby poszkodowanej i dotrzeć do tego miejsca.
Następnego dnia ratownicy pomagali osobie po zatruciu pestycydami. Brali również udział w pościgu za porwanym w parku wózkiem z dzieckiem i udzielali pierwszej pomocy maluchowi, który się zadławił. Ostatniego dnia uczestnicy zmierzyli się z wypadkiem komunikacyjnym. Mieli za zadanie udzielić pomocy nieprzytomnej osobie i przetransportować ją do śmigłowca ratunkowego. To tylko niektóre z zainscenizowanych w sumie dziesięciu zadań, jakie mieli do wykonania.
Najlepsi zostali nagrodzeni
Najwięcej punktów, a tym samym pierwsze miejsce zdobyli funkcjonariusze z Krajowej Administracji Skarbowej. Drugie miejsce przypadło drużynie z Placówki Straży Granicznej w Terespolu (Nadbużański Oddział Straży Granicznej). Trzeci był zespół z Placówki Straży Granicznej w Białowieży. Ponadto drużyna z Placówki SG w Kuźnicy otrzymała puchar Marszałka Województwa Podlaskiego za najlepiej wykonane i ocenione zadanie nocne. Na uroczystym podsumowaniu w Szelmencie, nagrody w imieniu Komendanta POSG, wręczał płk SG Marek Sochański – Zastępca Komendanta.
W tym roku III Otwarte Mistrzostwa w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy połączone były z VII Mistrzostwami Kynologicznymi Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Głównym zadaniem czworonogów było zabezpieczenie miejsca zdarzenia i zapewnienie bezpieczeństwa interweniującym ratownikom. W tej kwalifikacji pierwsze miejsce zajął przewodnik z psem z Placówki SG w Bobrownikach. Drugi stopień podium przypadł Placówce SG w Płaskiej, na trzecim był przewodnik z psem z jednostki wojskowej komandosów w Lublińcu.
Nad prawidłowym wykonywaniem czynności i przestrzeganiem warunków regulaminu podczas całego przedsięwzięcia czuwał zespół sędziów składający się z zawodowych ratowników medycznych. Nieocenioną rolę odegrali również pozoranci, którzy wcielili się w role osób poszkodowanych.
Zawody zorganizował Podlaski Oddział Straży Granicznej oraz Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG w Białymstoku. Partnerem strategicznym wydarzenia było Województwo Podlaskie.
Honorowy patronat nad mistrzostwami objął Marszałek Województwa Podlaskiego.
Współorganizatorami mistrzostw byli: Zarząd Główny NSZZ FSG, Starostwo Powiatowe w Suwałkach. Starostwo Powiatowe w Sejnach, Urząd Miasta Sejny, Wójt Gminy Wiżajny, Wójt Gminy Rutka-Tartak.
Źródło: mjr SG Katarzyna Zdanowicz Rzecznik Prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej