ZUS otwarty w sobotę ale tylko dla płatników składek

W związku z tym, że zbliża się koniec terminu na roczne rozliczenie składki zdrowotnej za ubiegły rok i płatnicy po raz pierwszy dokonują takiego rozliczenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych stara się pomóc im w wypełnieniu tego obowiązku i organizuje szereg dodatkowych działań wspierających płatników. W ramach takiego wsparcia, w najbliższą sobotę 20 maja, w godzinach od 9:00 do 14:00 w placówce ZUS w Białymstoku zorganizowany został dzień otwarty.

W sobotę, 20 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje dzień otwarty dla płatników składek, którzy nie złożyli jeszcze rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok, a mają taki obowiązek. Czekamy na wszystkie osoby, które w ubiegłym roku, choć przez jeden miesiąc prowadziły działalność opodatkowaną podatkiem liniowym, według skali podatkowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Nasza placówka w oddziale ZUS w Białymstoku przy ul. Młynowa 29 budynek B, będzie czynna w godz. od 8 do 14.00 – zachęca Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Tego dnia w godz. 9.00-14.00, dostępni będą także konsultanci w Centrum Obsługi Telefonicznej pod nr tel. 22 560 16 00. Obsługa telefoniczna klientów, odbędzie się na grupach tematycznych: płatnik merytoryka i pomoc techniczna.

– Przedsiębiorca ma obowiązek przekazać rozliczenie roczne w dokumencie za kwiecień 2023 roku w terminie najpóźniej do 22 maja 2023 roku. Jeżeli po rocznym rozliczeniu okaże się, że składka zdrowotna została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona – będzie przysługiwał zwrot nadpłaty, pod warunkiem że na koncie nie ma zaległości, a płatnik do
1 czerwca odeślę przez PUE zweryfikowany i podpisany wniosek o zwrot nadpłaty. Natomiast, jeżeli z rocznego rozliczenia wychodzi niedopłata, należy uregulować różnicę
w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku –
informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej nie dotyczy: płatników na karcie podatkowej, twórców i artystów, wspólników spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o. oraz osób współpracujących.

Ważne:

W sobotę nie załatwimy innych spraw np. związanych z emeryturami, rentami czy zasiłkami. Ten dzień dedykowany jest wyłącznie płatnikom składek, którzy potrzebują pomocy przy rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej.

Tekst i fot.: Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego