BiznesZdrowie

Rozliczenia składki zdrowotnej – 16 maja ostatnie webinarium

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne webinaria dotyczące rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Spotkanie z ekspertami ZUS odbędzie się 16 maja br.

Wszystkie zainteresowane osoby, którzy chcą się dowiedzieć więcej o zmianach w programie Płatnik, które wynikają z obowiązku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapraszamy na bezpłatne webinarium. Podczas szkolenia eksperci z centrali ZUS zaprezentują jak wypełnić dokumenty w programie Płatnik, omówią zagadnienia, które najczęściej przysparzają problemy oraz postarają się odpowiedzieć na pytania uczestników – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Spotkanie z ekspertami ZUS odbędzie się już wtorek 16 maja o godz. 10 na platformie Webex. – Na webinarium nie trzeba się zapisywać, jest otwarte dla wszystkich chętnych. Aby dołączyć do spotkania, należy kliknąć w link, który będzie dostępny na stronie www.zus.pl w najbliższym czasie. Nie trzeba mieć zainstalowanej żadnej specjalnej aplikacji – wystarczy przeglądarka z dostępem do internetu – wyjaśnia rzeczniczka.

Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w webinarium, będą mogły odtworzyć nagrania z tego spotkania. Zostanie ono udostępnione na stronie internetowej ZUS oraz na kanale Youtube.

Również Oddział ZUS w Białymstoku organizuje webinarium oraz dyżury telefoniczne z tego tematu. Nasi eksperci będą czekać na pytania 17, 18 i 19 maja br. w godz. 9:00-11:00. pod nr tel. 87 56 52 702. Szkolenie natomiast odbędą się we wtorek 16 maja w godz. 9:00-11:00. Aby wziąć udział w webinarium, należy wcześniej zgłosić chęć udziału na adres email: szkolenia_bialystok@zus.pl. Informacje dotyczące szkolenia dostępne są: www.zus.pl

Do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Obowiązek ten spełniło już ponad 600 tys. płatników.

Każda osoba prowadząca działalność może uzyskać pomoc podczas e-wizyty w ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem telefonu 22-560-16-00 lub e-mailem cot@zus.pl . Wątpliwości pomogą rozwiać również doradcy płatnika składek.

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z „Płatnika” powinni pamiętać o aktualizacji danych. Program przy każdym uruchomieniu sprawdza, czy baza słowników i komponentów jest w najnowszej wersji. Aby sporządzić dokument ZUS DRA z rocznym rozliczeniem za kwiecień 2023 r. należy dokonać aktualizacji. Dopiero wówczas Płatnik pobiera dane niezbędne do przygotowania rocznego rozliczenia składki.

Roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok.

Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata i płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, to ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. Będzie trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia.

Jeśli na koncie płatnika było zadłużenie, to nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości. Natomiast jeśli z rozliczenia wynika niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku.

Jednocześnie przypominamy, że osoby rozliczające się z wykorzystaniem karty podatkowej, twórcy i artyści, wspólnicy spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o. i osoby współpracujące nie muszą składać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej.

tekst: Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego
fot.: freepik