EDUKACJA

Uczynili niewidzialne widocznym

Globalni w Choroszczy – uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Choroszczy – zaangażowali się w obchody Światowego Dnia Wody 2022. Podjęli szereg kreatywnych akcji w myśl tegorocznego hasła: „Wody podziemne – uczynienie niewidzialnego widocznym”. Czy – przysłowiowo: lali wodę? Zdecydowanie nie!

Światowy Dzień Wody w 2022 roku przekonywał, że wody podziemne odgrywają kluczową rolę w systemie wodnym świata. Uczniowie SP Choroszcz, w związku z tym, wzięli udział w szeregu akcji i działań edukacyjnych. Realizowali projekt edukacyjny ph. „Woda jako globalne wyzwanie”, w ramach którego przygotowali plakaty dotyczące ochrony zasobów wodnych. Grali w grę terenową, która polegała na odszukaniu na terenie szkoły 14 kodów QR z ukrytymi zadaniami do rozwiązania.

Redakcja szkolna „Czasu Na Klimat” przygotowała stoisko, przy którym uczniowie mogli wypełnić ankietę edukacyjną o tym, jakie są najlepsze sposoby oszczędzania wody. Młodzież oglądała również filmiki dotyczące globalnych problemów z wodą.

Czy młodzi choroszczanie uczynili niewidzialne widocznym?

Oczywiście! Wszak wydobyli na światło dzienne wodę – zasób, z którego zbawiennych właściwości na co dzień nie zdajemy sobie sprawy.

Wodę traktujemy jako coś, co jest nam dane raz na zawsze i nawet nie rozważamy sytuacji, że mogłoby nam jej kiedykolwiek zabraknąć. Dopiero przyjrzenie się tematowi bliżej, dokładne przeanalizowanie go i ujrzenie jak z nim (nie)radzą sobie inne regiony na świecie, pozwala dostrzec wagę wody, a wręcz potraktować ją jako problem – wcale nie niewidzialny, a bardzo realny.

Tekst i fot.: Urszula Glińska – Urząd Miejski w Choroszczy
opr. mm