Łączna kwota zwolnienia ze składek w Podlaskiem to blisko 15 mln złotych.
logo
czytaj E-gazety prasa online


Zwolnienia ze składek w Podlaskiem na ponad 15 mln złotych

2020-04-30

fot. ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zatwierdził zwolnienia z opłacania składek za marzec 2020 roku dla ponad 12 tysięcy płatników składek w województwie podlaskim. Łączna kwota zwolnienia to blisko 15 mln złotych. W całym kraju to ponad 436 tys. przedsiębiorców, za których państwo pokryje składki w wysokości ponad 591mln zł.

ZUS na bieżąco rozpatruje również wnioski o świadczenie postojowe. W naszym regionie do ponad 4 tys. przedsiębiorców oraz osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych zostało przekazanych ponad 9 miliony złotych. Kolejne wypłaty trafia na konta już 8 maja.

- Przedsiębiorcy otrzymają informację o zwolnieniu ze składek. Będzie ona widoczna na Platformie Usług Elektronicznych w najbliższych dniach. Pomimo ustawowych zapisów dających Zakładowi czas na rozpatrzenie wniosków, który wynosi 30 dni od złożenia dokumentów rozliczeniowych za ostatni miesiąc podlegający zwolnieniu, to są one już rozpatrywane i będą sukcesywnie realizowane - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia).

Wprowadzone zmiany w tarczy 2.0 przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych. Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia z płatności poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę do 9 ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

Katarzyna Krupicka - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

baner