Na konta mieszkańców województwa podlaskiego trafiło już prawie 32 ml zł świadczeń postojowych
logo
czytaj E-gazety prasa online


W Podlaskiem ZUS wypłacił już 32mln zł postojowych

2020-05-15

fot. ZUS

15 maja podlaski Oddziały ZUS przekazał prawie 17 mln zł świadczeń postojowych. Otrzymało je prawie 8,6 tys. przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne. Zdecydowana większość bo aż 90% trafiła na konta właścicieli firm. Niestety bardzo duża liczba błędów znacznie opóźnia realizację wypłat.

- Na konta mieszkańców województwa podlaskiego trafiło już prawie 32 ml zł świadczeń postojowych. Począwszy od 15 kwietnia kwotę tę otrzymało na konta 16 tys. osób ubiegających się o to wsparcie. Ta transza jest największa i zapewne do wielu oczekujących właśnie dzisiaj dotrą przelewy bankowe - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

- Do ZUS wciąż wpływa bardzo wiele wniosków. Ostatnie dni pokazują, że liczba wniosków o pierwszą wypłatę zdecydowanie zmniejsza się. Na ponad 800 dokumentów, które dotyczą tylko tej pomocy, połowa to wnioski o wsparcie za kolejny miesiąc - dodaje Katarzyna Krupicka.

Świadczenie postojowe można otrzymać nie więcej niż trzy razy. W przypadku świadczeń postojowych dla osób samozatrudnionych nie obowiązuje warunek granicznej kwoty przychodu. Z kolei ze świadczenia postojowego mogą skorzystać również zleceniobiorcy, którzy zawarli umowy w lutym lub w marcu bieżącego roku.

- Aby skorzystać ze wsparcia po raz kolejny należy złożyć oświadczenie, w którym stwierdzamy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie - wyjaśnia rzeczniczka.

Katarzyna Krupicka - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

baner