logo
czytaj E-gazety prasa online


Jesienią warto korzystać z plenerowych siłowni

2019-10-25

Fot. PAP

Jeszcze nie koniec jesieni i warto wykorzystać ten czas na ćwiczenia na plenerowej siłowni - bezpłatnej i bezpiecznej pod warunkiem, że stosujemy się do pewnych zasad. Są one istotne w każdym wieku, ale szczególnego znaczenia nabierają wtedy, gdy jest się seniorem. Sprawdź, ile i jak ćwiczyć.

Nie trzeba wykupywać specjalnego karnetu do centrum sportu, żeby zapewnić sobie regularną dawkę ćwiczeń. W wielu polskich miejscowościach samorządy lokalne zainwestowały w urządzenia do ćwiczeń na powietrzu. Wystarczy kilkanaście minut codziennie, by poprawić swoją kondycję, stan układu mięśniowo-szkieletowego, pracę serca i naczyń krwionośnych, a przez to – także mózgu.

Szczególnie istotna jest tego rodzaju codzienna dawka ruchu dla seniorów. Wbrew pozorom restrykcji wiele nie ma – wystarczy uważnie przeczytać instrukcję obsługi. I nie zapominać o pewnych zasadach.

- Zaczynajmy zawsze od kilkuminutowej rozgrzewki – przypomina rehabilitant Michał Dachowski z Centrum Rehabilitacji Fizjo4life. 

Może to być marsz z wysoko uniesionymi kolanami oraz wymachy ramion 

Druga zasada to zaprzestanie wysiłku wtedy, gdy poczujemy ból.

Trzecia – stopniowe zwiększanie obciążenia – na początek na każdym przyrządzie wystarczą dwie -trzy minuty. W kolejne dni możemy ten czas zwiększać.

jw, zdrowie.pap.pl

Źródło: zdrowie.pap.pl