To już trzecia transza wypłaty świadczeń postojowych w województwie podlaskim
logo
czytaj E-gazety prasa online


Zwolnienia ze składek ZUS i wypłata kolejnych świadczeń postojowych

2020-05-06

fot. ZUS

To już trzecia transza wypłaty świadczeń postojowych w województwie podlaskim. 6 maja na kontach 2,8 tys. przedsiębiorców jak również osób wykonujących umowy cywilno-prawne zaksięgowane zostały środki przyznane w ramach tarczy antykryzysowej. Łączna kwota przekazana w tym dniu to prawie 5,6 ml zł.

Do tej pory Oddział ZUS w Białymstoku wypłacił już prawie 15 ml złotych dla 7,5 tys. osób ubiegających się o pomoc w formie świadczenia postojowego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zatwierdził także zwolnienia z opłacania składek za marzec 2020 roku dla kolejnych płatników składek w Podlaskiem. Pomoc objęła już łącznie blisko 23 tysiące płatników w naszym regionie na łączną kwotę prawie 43 mln zł.

- Cały czas pracujemy nad tym, aby wnioski były rozpatrywane jak najszybciej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że świadczenia wypłacane z ZUS są czasami jedynym źródłem dochodu dla niektórych rodzin. Robimy wszystko, aby do naszych klientów dotarła potrzebną im pomoc. Już dzisiaj niektórzy przedsiębiorcy otrzymali informację o zwolnieniu ze składek za miesiąc marzec na Platformie Usług Elektronicznych. - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Przypomina, że ze zwolnienia ze składek za siebie i pracowników, mogą skorzystać płatnicy zgłaszający do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Z tego prawa mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15.681zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia). Większe firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób zostaną zwolnione z 50 proc. kwoty składek wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych.

Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Z tej pomocy mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

Katarzyna Krupicka - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

baner