logo
czytaj E-gazety prasa online


Studenci zaprezentowali nowy bolid

2019-07-01

Fot. Marcin Jakowiak/UM Białystok

Po dziewięciu miesiącach pracy studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej zaprezentowali swoje nowe auto wyścigowe. To już szósty bolid skonstruowany przez zespół Cerber Motorsport. Projekt wsparło finansowo Miasto Białystok w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

Studenci Politechniki Białostockiej zaprezentowali nowe auto wyścigowe - bolida CMS-06. "mechanicy" do współpracy przy budowie pojazdu zaprosili do kolegów z Wydziału Informatyki, Elektrycznego, Inżynierii Zarządzania. W zespole jest również przedstawicielka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, odpowiedzialna za działania promocyjne.

Co roku w ponad 15 krajach organizowane są zawody Formula Student. Studenci projektują i wykonują jednomiejscowy bolid i rywalizują z drużynami z całego świata podczas konkurencji statycznych i dynamicznych. Projekt to nie tylko budowanie bolidów i start w prestiżowych zawodach. To wspólna praca kilkudziesięciu osób – poprzez projektowanie, przeprowadzanie symulacji, obliczeń oraz wykonywanie poszczególnych elementów i składanie układów w całość. Dzięki temu każdy ze studentów może zdobyć wiedzę inżynierską i przygotowanie menadżerskie w praktyce.

Po dzisiejszej (28 czerwca) prezentacji bolidu, drużyna będzie miała dwa tygodnie na testowanie nowego pojazdu. Studenci mogą pochwalić się wieloma sukcesami w roku 2018: zwycięstwo w konkurencji Autocross w Czechach, 2. miejsce w teście przyspieszenia na Węgrzech oraz 6. miejsca w klasyfikacji generalnej zawodów na Węgrzech i we Włoszech.

Od kilku lat Miasto Białystok wspiera finansowo projekty PB związane z bolidami w ramach umowy dotyczącej promocji miasta. W tym roku przeznaczono na to 150 tys. zł.

– To ogromna satysfakcja widzieć kolejne pojazdy, którymi nasi studenci ścigać się będą na zagranicznych torach. Dzięki takim przedsięwzięciom świat słyszy o Politechnice Białostockiej i o naszym mieście – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Studenci z Białegostoku z nowym bolidem planują wystartować na torach wyścigowych podczas międzynarodowych zawodów Formula Student. W tym roku w lipcu i sierpniu będą walczyć o utrzymanie czołowej pozycji, nie tylko wśród polskich zespołów.

Zawody Formula Student 2019:
• Formula Student EAST 2019 - Tor Zalazone Węgry, Termin zawodów: 17-21 lipca. W zawodach na Węgrzech Cerber MotorSport bierze udział od początku projektu. Zawody te zmieniły swoją lokalizację oraz organizatorów i stały się jeszcze bardziej popularne. W ubiegłym roku drużyna z Białegostoku uplasowała się na 6. miejscu w klasyfikacji generalnej tych zawodów. Nasz bolid był jednym z najszybszych - zdobył 2. miejsce w konkurencji Acceleration.
• Formula SAE Italy 2019 - zawody na torze Ricardo de’Melegari, Varano, Włochy. Termin zawodów: 24-28 lipca. W ostatnim sezonie na zawodach we Włoszech w konkurencjach dynamicznych studenci PB wywalczyli 3. miejsce w konkurencji Skid Pad, 5. miejsce w konkurencji Endurance oraz 6. miejsce w Autocross. Sumarycznie uplasowali się w klasyfikacji generalnej zawodów na 6. miejscu wśród 114 startujących zespołów.
• Formula Student Germany 2019 - Tor Hockenheim. Termin 5-11 sierpnia. Zawody w Niemczech uważane są za jedne z najbardziej prestiżowych, a udział w zawodach poprzedzony jest wymagającymi kwalifikacjami. W Niemczech na zawodach Cerber MotorSport był jedynie z pierwszym autem - CMS-01, w 2013 roku.
• Formula Student Czech Republic 2019 - na torze Autodrom Most. Termin zawodów: 12-17 sierpnia. Na zawodach w Czechach w ubiegłym sezonie ekipa z PB wygrała konkurencję dynamiczną Autocross, niestety ulewa przerwała zawody i bolid nie mógł wziąć udziału w najbardziej punktowanej konkurencji Endurance.

Źródło: UM Białystok