Funkcjonariusze KAS z polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Bobrownikach ujawnili próbę przemytu do Polski skór zwierząt objętych ochroną.
logo
czytaj E-gazety prasa online


Rosjanin próbował przemycić
skóry chronionych zwierząt

2020-02-24

• Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Bobrownikach ujawnili próbę przemytu do Polski skór zwierząt objętych ochroną.
• Skórę wydry europejskiej oraz skórę bobra europejskiego ukrył w swoim samochodzie 42-letni obywatel Rosji.

Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Bobrownikach podczas kontroli samochodu osobowego kierowanego przez 42-letniego Rosjanina ujawnili ukryte w torbie podróżnej dwie skóry zwierząt. Okazało się, że jest to skóra wydry europejskiej oraz skóra bobra europejskiego, czyli okazy zwierząt objętych ochroną, których przewóz przez granicę może odbywać się jedynie na podstawie odpowiednich zezwoleń.

Wydra europejska jest wpisana na światową listę ochrony Konwencji Waszyngtońskiej CITES, której głównym celem jest eliminacja handlu okazami gatunków zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Bóbr europejski objęty jest w Polsce ochroną częściową na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

Przywóz do Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów obu gatunków jest możliwy jedynie na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń. Za brak takich dokumentów podczas przewozu Rosjanin odpowie przed sądem. Grozi mu konfiskata przewożonych okazów, grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Tekst i fotografiePodlaska KAS