Czwarta transza pomocy odbędzie się we wtorek 28 kwietnia 2020 roku.
logo
czytaj E-gazety prasa online


Nieodpłatna pomoc żywnościowa najbardziej potrzebującym mieszkańcom gminy Choroszcz

2020-04-27

Nie tylko maseczki dla seniorów, nie tylko ozonatory dezynfekujące pomieszczenia publiczne na terenie Gminy Choroszcz, ale także pomoc żywnościowa – gmina Choroszcz nie ustaje w pomaganiu. Czwarta transza pomocy odbędzie się we wtorek 28 kwietnia 2020 roku. Tym, którzy nie będą mogli odebrać żywności osobiście, urzędnicy dowiozą produkty do domów.

Od początku 2020 roku Gmina Choroszcz, we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Choroszczy, choroszczańskim Stowarzyszeniem „Chcę żyć”, a także Bankiem Żywności z Suwałk udziela nieodpłatnej pomocy żywnościowej najbardziej potrzebującym mieszkańcom gminy Choroszcz. 6. edycja programu ruszyła w styczniu 2020 roku, a czwarta transza pomocy odbędzie się we wtorek 24 marca.
Podobnie jak poprzednio, żywność będzie wydawana w remizie OSP Choroszcz (Choroszcz, ul. Dominikańska 22) w godz. 9.00-15.00. Oczywiście, przy zachowaniu obowiązujących obostrzeń i środków ostrożności: pracownicy będą wydawać żywność w maseczkach ochronnych, rękawiczkach, dezynfekując pomierzenie, a także przyjmując osoby pojedynczo, prosząc także o zachowanie wymaganych odległości, także jeśli utworzy się kolejka. Osoby, które nie będą mogły odebrać żywność osobiście, pracownicy dowiozą ją do domu.

Wydawanie żywności trwa w Choroszczy od 2015 roku. Obecnie, mimo trudnej sytuacji nie mamy wątpliwości, że żywność powinna być wydawana, a program kontynuowany – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Już drugi miesiąc wydajemy żywność w nowych – wymagających warunkach, i widzimy, że jest to możliwe. Zatem kolejna – majowa transza odbędzie się – deklaruje Burmistrz Wardziński.
W zależności od decyzji służb sanitarnych w związku z pandemią koronawirusa, do każdych okoliczności dostosujemy się. Co więcej, nasi pracownicy są gotowi dostarczyć żywność potrzebującym osobiście. Na pewno Gmina Choroszcz nie pozostawi ich samym sobie – dodaje włodarz Gminy Choroszcz.

Przypomnijmy, Gmina Choroszcz pomoc żywnościową w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 realizuje od początku uruchomienia wsparcia. Od tej pory, mieszkańcy Gminy Choroszcz otrzymali łącznie blisko 55 ton produktów spożywczych.

W poprzedniej edycji programu, udało nam się pomóc 181 rodzinom, co przełożyło się na realną pomoc 423 osobom z terenu gminy Choroszcz – wylicza Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Za nami też niebagatelna wartość pomocy: 55 ton przekazanych produktów spożywczych. Wierzymy, że i obecna transza przyczyni się do poprawienia komfortu życia naszych mieszkańców – tych, którym nie wiedzie się najlepiej, i którzy naszej pomocy potrzebują – dodaje włodarz Wardziński.

Pomoc w obecnej edycji udzielana jest w okresie XII 2019-VII 2020.
Przypomnijmy, kto oraz w jakim zakresie może skorzystać z pomocy żywnościowej oferowanej przez Gminę Choroszcz w ramach Podprogramu 2019:
 • OSOBY, KTÓRYM MOŻE BYĆ PRZYZNANA POMOC, są identyfikowane na podstawie kryterium dochodowego – na podstawie zasad obowiązujących w Podprogramie. W obecnej edycji kryterium dochodowe wynosi 1 402 zł – przypadających na osobę samotnie gospodarującą i 1 056 zł – na osobę w rodzinie (szczegóły dotyczące świadczeń włączonych do dochodu oraz wyłączonych z niego, zawiera dokumentacja projektu, z którą można zapoznać się w M-GOPS w Choroszczy).
 • ARTYKUŁY SPOŻYWCZE, które można otrzymać w ramach Podprogramu 2019 to ok. 50,5 kg na osobę, w tym m.in.: warzywa i owoce (np. groszek z marchewką, biała fasola, koncentrat pomidorowy, buraczki w postaci wiórek, powidła śliwkowe, sok jabłkowy klarowany); makaron jajeczny oraz kukurydziany bezglutenowy, ryż biały, kasza gryczana; artykuły mleczne (mleko UHT – 7 l, 2 kg sera podpuszczkowego  dojrzewającego); artykuły mięsne (np. ok. 3kg szynki drobiowej, ok. 2kg szynki wieprzowej mielonej, pasztet wieprzowy, makrelę w oleju). Paczki żywnościowe uzupełniają też: cukier, olej rzepakowy, gołąbki w sosie pomidorowym i herbatniki maślane.

Dodajmy, że oferowanie żywności to nie wszystko – wsparcie obejmuje też działania towarzyszące, tj.:
 - warsztaty kulinarne;
 - warsztaty edukacji ekonomicznej;
 - warsztaty dietetyczne;
 - warsztaty niemarnowania żywności,
oraz inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym charakterze akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących.

Szczegółowe informacje na temat programu można uzyskać w siedzibie M-GOPS w Choroszczy (Choroszcz, ul. Dominikańska 2) lub pod nr tel.: 85 713 22 23.
Pomoc oferowana mieszkańcom Gminy Choroszcz jest świadczona w okresie grudzień 2019 – lipiec 2020, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2019, dotowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Tekst i fotografie: Urszula Glińska - Urząd Miejski w Choroszczy

baner