Nowa wysokość składek ZUS od nowego roku - sprawdź ile wynosi Twoja składka
logo
czytaj E-gazety prasa online


Nowa wysokość składek ZUS od nowego roku

2020-02-03

fot. ZUS

Przedsiębiorcy prowadzący własny biznes doskonale pamiętają, że kwoty składek opłacających na ubezpieczenie społeczne zmieniają się wraz z początkiem roku. W województwie podlaskim wszystkich osób prowadzących działalność na większą czy też mniejszą skalę mamy 68 tys. Oczywiście nie wszyscy opłacają standardową wysokość składek. Niektórzy korzystają z „ulgi na start” czyli opłacania tylko składki zdrowotnej, inni z „preferencyjnych składek” czy też „małego ZUS” a 1 lutego dołączy kolejna grupa, która zdecyduje się przystąpią do „małego ZUS plus”.

- Stałym element, który jest niezmienny dla wszystkich przedsiębiorców, zarówno tych, którzy korzystają z wymienionych ulg jak i tych dla których minimalna podstawa wymiaru to kwota 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, to wysokość składki zdrowotnej. Jest ona wyliczana na podstawie przeciętnego wynagrodzenia, uwzględniającego wypłatami z zysku w IV kwartale. Wyniosło one dokładne 5.368,01 zł. W związku z tym składka zdrowotna w tym roku to kwota 362,34zł. Taką właśnie wysokość zapłacą korzystający z „ulgi na start”.- informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Składki preferencyjne wyłącznie za siebie
Po skorzystaniu przez 6 miesięcy z tego uprawnienia mogliśmy rozpocząć opłacanie składek preferencyjnych czyli obliczonych od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30 % minimalnego wynagrodzenia.

Gdy zdecydujemy się na opłacenie składek od podstawy 780,00zł (2600,00zł x 30%) będą one wyglądać następująco:
✔ 152,26zł – na ubezpieczenie emerytalne;
✔ 62,40zł – na ubezpieczenie rentowe;
✔ 19,11zł – na ubezpieczenie chorobowe;
✔ 13,03zł – na ubezpieczenie wypadkowe.
Łącznie 609,14zł ze składką na ubezpieczenie zdrowotne.

Po 24 miesiącach składek w wysokości preferencyjnej kolejna możliwość to „mały ZUS”, a od lutego „mały ZUS plus”. Tu niestety składki społeczne dla każdego będą w innej wysokości. Aby obliczyć podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na mniejszą skalę można skorzystać z kalkulatora zamieszczonego na stronie eskladka.pl. Gdy jednak żadne ulgi nas już nie dotyczą, wówczas deklarując minimalną podstawę wymiaru, która wynosi 3 136,20 zł składki będą kształtowały się następująco:
✔ 612,19zł – na ubezpieczenie emerytalne;
✔ 250,90zł – na ubezpieczenie rentowe;
✔ 76,84zł – na ubezpieczenie chorobowe;
✔ 76,84zł – na Fundusz Pracy;
✔ 52,37zł – na ubezpieczenie wypadkowe.
Łącznie do zapłaty będzie 1431,48zł z uwzględnieniem składki zdrowotnej.

Katarzyna Krupicka - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

baner