logo
czytaj E-gazety prasa online


Prezentacja nowych autobusów

2019-10-04

fot. Marcin Jakowiak/UM Białystok

Kolejne nowe 22 autobusy komunikacji miejskiej pojawią się na ulicach Białegostoku jeszcze w tym miesiącu. Dzięki pozyskaniu dotacji unijnych nowych autobusów w Białymstoku jest więcej. W niedzielę (6 października) podczas festynu na Rynku Kościuszki mieszkańcy będą mogli obejrzeć najnowsze pojazdy Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

Hybrydowe autobusy marki Volvo, Mercedesy Conecto i najnowsze Solarisy Urbino IV generacji – między innymi takie pojazdy można będzie zobaczyć podczas festynu, który odbędzie się w niedzielę w godzinach 11.00-14.00 na Rynku Kościuszki. Na białostoczan czekać będzie wiele atrakcji, przygotowane zostały ciekawostki dla miłośników autobusów. Najmłodsi mieszkańcy także nie będą się nudzić dzięki przygotowanym specjalnie dla nich zabawom. Podczas imprezy można będzie również oddać głos na projekty wskazane przez białostoczan do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020.

– Zapraszam wszystkich do udziału w tym festynie. Takie spotkania to dobra okazja do wspólnego spędzenia wolnego czasu. Tym razem można będzie w jednym miejscu zobaczyć nasze nowoczesne, niskoemisyjne autobusy i dowiedzieć się więcej o komunikacji miejskiej – – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz.

Dzięki dotacjom unijnym w latach 2018-2019 w Białymstoku był możliwy zakup 44 nowych autobusów. Czternaście przegubowych 18-metrowych i osiem 12-metrowych na początku października dostarczyła firma Solaris Bus & Coach S.A. Są to pojazdy niskoemisyjne i niskopodłogowe o silnikach spełniających normy emisji spalin Euro VI. Te najnowsze autobusy wyjadą na białostockie ulice jeszcze w tym miesiącu. Inwestycja kosztowała 34 mln 246 tys. zł i jest realizowana w ramach projektu z unijnego programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020.

Natomiast w ramach projektu „Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej”, jesienią 2018 roku trafiły do Białegostoku dwa autobusy hybrydowe o napędzie spalinowo-elektrycznym Volvo (3 mln 613 tys. zł) oraz osiemnaście nowoczesnych, ekologicznych Mercedesów Conecto (29 mln 847 tys. zł.). Zastąpiły one wysłużone najstarsze i najbardziej wyeksploatowane Jelcze i MANy.

W ramach kolejnego projektu „Rozwój infrastruktury transportu miejskiego w Białymstoku” Miasto kupiło dwa autobusy Volvo o napędzie hybrydowym spalinowo-elektrycznym. Pojazdy pojawiły się na ulicach Białegostoku w maju 2019 roku. Miasto zapłaciło za nie 3 mln 626 tys. zł.

Miasto przygotowało w sumie cztery projekty dotyczące transportu miejskiego. Tabor jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Dzięki temu na ulice Białegostoku do roku 2021 wyjadą w sumie co najmniej 72 najnowocześniejsze autobusy. Przybliżony łączny koszt zakupu to ok. 120 mln zł netto.

Będzie to kolejny etap prowadzonych od kilku lat przez Miasto Białystok inwestycji, także tych drogowych, tworzących sprawny system komunikacji miejskiej i umożliwiających rozwój sieci szybkich autobusów. W ramach projektów m.in. wybudowanych zostało 16,3 km buspasów, unowocześniany jest tabor autobusów, planowany jest montaż biletomatów mobilnych.

Eliza Bilewicz-Roszkowska - UM Białystok