logo
czytaj E-gazety prasa online


Noc Muzeów w Białymstoku

2019-05-09

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się 18 maja. Miejskie placówki kultury oraz inne instytucje przygotowały liczne atrakcje – m.in. wystawy, warsztaty, koncerty, zajęcia interaktywne, zwiedzanie z przewodnikiem. Mieszkańcy będą też mogli skorzystać z bezpłatnych przejażdżek autobusem po muzealnej trasie oraz podziwiać panoramę miasta nocą.

Noc Muzeów co roku przyciąga do białostockich muzeów, galerii i innych placówek tłumy mieszkańców Białegostoku. Do tegorocznej edycji (18 maja) zgłosiło się ponad 20 podmiotów: miejskie i wojewódzkie instytucje kultury, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe. Zaplanowano mnóstwo interesujących wydarzeń.

–– Jak co roku nie zabraknie interesujących wydarzeń i atrakcji. Warto z nich skorzystać i w Noc Muzeów wybrać się na bezpłatne zwiedzanie – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Na Noc Muzeów zapraszają m.in. Białostocki Teatr Lalek, Białostocki Ośrodek Kultury, Galeria im. Sleńdzińskich, Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Pamięci Sybiru. Swoje propozycje przygotował także Uniwersytet Medyczny czy Uniwersytet w Białymstoku.

Tego wieczoru można będzie wybrać się do teatru przy ul. K. Kalinowskiego i zwiedzić Piwnicę Lalek, obejrzeć liczne wystawy w BOK-CLZ lub wyruszyć w podróż przez miasto z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej. Mieszkańcy, którzy odwiedzą Galerię Sleńdzińskich, będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach i koncercie „Zoee”. Z kolei miłośników militariów powinna zainteresować oferta Muzeum Wojska. Na białostoczan przy ul. J. Kilińskiego będą czekały: plenerowa wystawa sprzętu wojskowego i policyjnego oraz pokazy gotowanie na żywo. Dla miłośników teatru Akademia Teatralna przygotowała spektakl „Kamienica” (wejściówki do odebrania w MPS przy ul. H. Sienkiewicza 26).

Tego dnia (18 maja) można będzie także wybrać się na wieżę kościoła pw. Św. Rocha przy ul. ks. A. Abramowicza oraz na dach Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej, aby obejrzeć panoramę naszego miasta nocą.

Co roku wielką popularnością cieszy się zwiedzanie piwnic Pałacu Branickich, możliwość zobaczenia XVIII-wiecznego zegara na bramie pałacowej oraz wizyta w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. W tym roku również będzie można skorzystać z tych atrakcji. Szczegółowy program Nocy Muzeów jest dostępny w ulotce.

Pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w 1997 roku w Berlinie. Cztery lata później stała się ona imprezą powszechną, biorą w niej udział miasta z całej Europy. Co roku w maju muzea, galerie i instytucje kultury zapraszają na bezpłatne, nocne zwiedzanie.

Źródło: UM Białystok