Nagranie kantat Moniuszki z udziałem Chóru OiFP na majowej liście najlepszych albumów miesięcznika Gramophone!
logo
czytaj E-gazety prasa online


Nagranie kantat Moniuszki z udziałem Chóru OiFP na majowej liście najlepszych albumów miesięcznika Gramophone!

2020-04-23

fot. OiFP

Dwupłytowe nagranie kantat Milda i Nijoła Stanisława Moniuszki z udziałem Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej znalazło się na majowej liście najlepszych albumów płytowych wybranych przez prestiżowy brytyjski miesięcznik poświęcony muzyce poważnej – Gramophone..

Obie kantaty – a w obu przypadkach są to nagrania premierowe – śpiewane są z poruszającym dramatyzmem i refleksyjnością; tak utwory, jak i sam kompozytor, bez wątpienia zasługują na bliższe poznanie – pisze recenzent Gramophone.

Milda oraz Nijoła, prawie dziś nieznane kantaty Stanisława Moniuszki, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej nagrała wraz z solistami: Wiolettą Chodowicz (sopran), Marią Jaskulską-Chrenowicz (sopran), Ewą Wolak (mezzosopran), Sylwestrem Smulczyńskim (tenor), Robertem Gierlachem (baryton), Szymonem Kobylińskim (bas) oraz Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowanym przez Violettę Bielecką. Całością dyrygował Łukasz Borowicz. Album, będący światową premierą fonograficzną, ukazał się nakładem wytwórni DUX w październiku 2019 roku.

Obie kantaty nawiązują do mitologii litewskiej, obie też powstały na podstawie Witoloraudy – pierwszej części eposu Anafielas Józefa Ignacego Kraszewskiego, który był także autorem libretta Mildy.

Więcej: https://www.gramophone.co.uk/features/article/the-best-new-classical-albums-editor-s-choice-may-2020
Przeczytaj recenzję magazynu Gramophone: https://filharmoniapoznanska.pl/wp-content/uploads/2020/04/recenzja-Gramophone-.pdf

Tekst i fotografie - Joanna Dolecka Rzecznik prasowy OiFP

baner