Od 11 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił bezpośrednie badania przez lekarzy orzeczników ZUS
logo
czytaj E-gazety prasa online


ZUS przywraca bezpośrednie badania lekarskie

2020-05-12

fot. ZUS

Od 11 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił bezpośrednie badania przez lekarzy orzeczników ZUS. Osoby starające się o świadczenia związane z niezdolnością do pracy są indywidualnie zawiadamiane o terminie oraz miejscu badania przez oddział ZUS, który prowadzi postępowanie związane z wydaniem orzeczenia.

- Bezpośredni kontakt podczas badania lekarskie przywracany jest etapowo. Zachowujemy wymagane środków ostrożności, które są podyktowane aktualną sytuacji sanitarno-epidemiologiczną - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Badania w poszczególnych jednostkach Zakładu planowane są przy szczególnym uwzględnieniu aktualnego stanu i rozwoju sytuacji epidemiologicznej na terenie poszczególnych jednostek ZUS. Brana jest pod uwagę liczby zachorowań na koronwirusa w danym regionie.

Dotąd, od 16 marca badania bezpośrednie zaplanowane przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie były z powodu epidemii przesuwane na późniejszy okres.

– We wszystkich tych sprawach, w których było to możliwe, nasi lekarze orzecznicy orzekali i w dalszym ciągu orzekają zaocznie, na podstawie dokumentacji. Obecnie stopniowo powracamy do normalnego trybu pracy, który uwzględnia także badania bezpośrednie – wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Na podstawie Tarczy Antykryzysowej orzeczenia lekarskie, które były wydane na określony czas i stanowiły podstawę do wypłaty rent i świadczeń rehabilitacyjnych, a ich ważność upłynęła lub upłynie w trakcie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub w ciągu 30 dni po odwołaniu tego stanu, są z mocy prawa przedłużane na 3 miesiące.

- Należy jednak spełnić pewien warunek. A mianowicie, taka osoba, której ważność orzeczenia kończy się musi złoży wniosek o świadczenie na dalszy okres przed upływem terminu ważności tego orzeczenia - dodaje rzeczniczka.

Katarzyna Krupicka - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

baner