logo
czytaj E-gazety prasa online


2019-11-30

Koniec sezonu rowerowego w Białymstoku

W nocy z soboty na niedzielę zakończy się ostatni, szósty rok obowiązywania umowy zarządzania Białostocką Komunikacją Rowerową. Tylko od początku marca, operator systemu, Nextbike Polska odnotował 537,9 tys. wypożyczeń oraz 15 tysięcy rejestracji nowych użytkowników.

30 listopada zakończy się szósty sezon funkcjonowania wypożyczalni rowerów publicznych w Białymstoku. Białostocka sieć rowerowa - BiKeR wystartowała 31 maja 2014 r. O lokalizacji poszczególnych stacji decydowali białostoczanie. Mieszkańcy, w internetowym głosowaniu, wybrali także logo systemu i jego nazwę. System zaczynał od 30 stacji i 300 jednośladów. W kolejnych sezonach został rozbudowany o nowe miejsca wypożyczeń, a pula pojazdów powiększała się o kojenie bicykle. W 2019 roku użytkownicy mieli do dyspozycji już 650 rowerów w tym standardowe, tandemy i rowerki dziecięce, które można było wynajmować na 64 stacjach.

— Ostatni sezon Białostockiego Roweru Miejskiego w ramach dotychczasowej umowy dobiegł końca. Nasze dane pokazują, że miasto ma potencjał, a system należy do jednego z najpopularniejszych w kraju — mówi Aleksandra Myczkowska-Utrata, dyrektor ds. komunikacji Nextbike Polska. — Inwestycja w rozwój roweru miejskiego znalazła swoje odbicie w poziomie zainteresowania tym środkiem transportu. Od maja 2014 roku, gdy mieszkańcy po raz pierwszy mieli okazję skorzystać z BiKeRa, 92 tysiące osób dokonało ponad 3 milionów wynajmów!

– Z białostockich rowerów miejskich korzystają tysiące osób. To ekologiczny, zdrowy i atrakcyjny sposób na przemieszczanie się po Białymstoku. W najbliższych dwóch sezonach chcemy skoncentrować się na uruchomieniu sześciu nowych stacji BiKeRa – ich lokalizacje skonsultujemy z mieszkańcami. Planujemy też zamianę elektrozamków na nowocześniejsze i prostsze rozwiązanie – blokadę koła – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Białostoczanie bardzo chętnie korzystali z rowerów. Przez cały okres działania w systemie zarejestrowało się niemal 92,3 tys. osób, z czego ponad 15 tys. dołączyło do grona rowerzystów miejskich w tym sezonie.

Z danych operatora sieci wypożyczalni BiKeR, firmy Nextbike Polska, wynika, że najliczniejszą grupę – 42 proc. wszystkich zarejestrowanych – stanowią użytkownicy w wieku 18-25 lat. Równie aktywni są siemianowiczanie w wieku 30-39, jest ich 20 procent.

Białostocka Komunikacja Rowerowa swoim zasięgiem obejmuje nie tylko Białystok. BiKeRy można było wypożyczyć na jednakowych zasadach i wg jednego cennika również w Choroszczy oraz w gminie Juchnowiec Kościelny. Użytkownicy chętnie korzystali z bezpłatnych pierwszych 20 minut każdego wypożyczenia – było ich w tym roku ponad 75%.

2019 rok był ostatnim sezonem realizowanym w ramach drugiej z rzędu trzyletniej umowy na zarządzanie i obsługę roweru miejskiego w Białymstoku z największym w Polsce operatorem samoobsługowych wypożyczalni – Nextbike Polska.

Od 1 kwietnia 2019 w Białymstoku operator - Nextbike Polska odnotował:
 • Średnio 2 232 wypożyczeń dziennie
 • Miesięczny rekord wypożyczeń: 117 386 w czerwcu
 • Dzienny rekord wypożyczeń: 4 845 – 4 czerwca, każdy rower wypożyczono średnio 7,5 razy
 • Największą liczbę wynajmów pojedynczego użytkownika w jednym sezonie: 297 wypożyczeń
 • Najpopularniejszy rower numer 85794 – 1 188 wypożyczeń
 • Średni czas wypożyczenia roweru: 16 minut 32 sekundy

Od startu systemu w kwietniu 2019 r. użytkownicy białostockiego roweru miejskiego pokonali łączny dystans średnio 2 097 837,30 kilometrów, co pozwoliłoby 52 razy okrążyć Ziemię.

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń:
Piłsudskiego / Sienkiewicza – 5,83%
Rynek Kościuszki – 5,07%
Zwierzyniecka / Świerkowa – 4,78%

Najpopularniejsze trasy przejazdów:
Mickiewicza – Podleśna do Zwierzyniecka / Świerkowa – 0,69%
Zwierzyniecka / Świerkowa do Mickiewicza – Podleśna - 0,67%
Kaczorowskiego / Wyszyńskiego do Boh. Monte Cassino / Wyszyńskiego - 0,67%

Tekst i fotki: Zespół Komunikacji Nextbike