Kolędy na trąbkę w Spodkach WOAK. Trąbka to bardzo wymagający instrument: żeby wydobyć z niej czysty dźwięk, nie wystarczy wcisnąć klawisz jak w pianinie.
logo
czytaj E-gazety prasa online


Kolędy na trąbkę w Spodkach WOAK

2019-12-16

fotka

Fot. WOAK

Trąbka to bardzo wymagający instrument: żeby wydobyć z niej czysty dźwięk, nie wystarczy wcisnąć klawisz jak w pianinie. Granie wymaga sił, nauki wprawiania w drganie słupa powietrza i samozaparcia do nieustannych ćwiczeń. Dopiero wtedy można umiejętnie „budować” dźwięki. Takie wyzwanie podjęło kilkunastu uczestników warsztatów gry na trąbce w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku, którzy od kilku lat szkolą się pod okiem instruktora WOAK Andrzeja Pietraszki.

Zainteresowanie zajęciami jest bardzo duże i rośnie z roku na rok. Obecnie uczęszcza na nie aż 15 osób. Przedział wiekowy jest ogromny: najmłodszy uczestnik ma 6 lat, a najstarszy – 60. I mimo że lekcje prowadzone są w trybie indywidualnym, to atmosfera wśród uczniów panuje prawdziwie rodzinna.

Andrzej Pietraszko, prowadzący zajęcia, nie ukrywa radości: Cieszę się z rosnącej popularności zajęć i z tej atmosfery, bo to najlepszy dowód, że sposób ich prowadzenia się ludziom podoba. Bardzo mnie wzrusza fakt, że nawet dzieci dorosłych kursantów biorą z rodziców przykład i zaczynaj również grać! Muszę też podkreślić, że jestem dumny z postępów moich uczniów, ich zaangażowania i z tego, jako szybko się rozwijają.

O tym, jak świetnie radzą sobie młodzi adepci trąbki, będzie można przekonać się podczas koncertu kolęd w Spodkach WOAK. Uczestnicy zajęć zagrają zarówno znane, jak i mniej popularne kolędy; wykonają je w zespołach trio, kwartetach oraz solo. Będzie też występ rodzinny: jeden z warsztatowiczów wystąpi ze swoją córką.
WOAK serdecznie zaprasza na koncert wszystkich, którzy chcieliby w ten sposób wprowadzić się w świąteczny klimat. Bożonarodzeniowe granie w Spodkach rozpocznie się w czwartek, 19 grudnia, o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny!

Tekst: Joanna Gaweł - Zastępca Dyrektora WOAK w Białymstoku