logo
czytaj E-gazety prasa online


KAYAH: Transoriental Orchestra

2019-07-17

fot. Piotr Porębski

Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski i Białostocki Ośrodek Kultury zapraszają na koncert „Białystok naszą stolicą” w 100. rocznicę ustanowienia województwa białostockiego

2 sierpnia 2019
godz. 20.00
Rynek Kościuszki

wstęp wolny

Kayah to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych artystek na polskiej scenie muzycznej! Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax. Wszechstronna muzycznie artystka, najczęściej poruszająca się w klimatach folk, pop, soul i jazz. Autorka wielu przebojów, takich jak choćby: „Za późno”, „Supermenka”, „Na językach”, „Testosteron”, „Prawy do lewego”, „Śpij kochanie śpij”, czy świąteczny „Ding Dong”.

Obecna na scenie muzycznej od ponad 25 lat. Swój pierwszy autorski album – „Kamień” wydała w 1995 roku. Płyta została świetnie przyjęty przez krytyków i całą branżę muzyczną, a sama artystka od razu zyskała rzeszę wiernych fanów. Od tego czasu, Kayah wydała 10 albumów prezentujących jej fascynacje muzyką folkową („Kayah i Bregović”, „Transoriental Orchestra”), klubową („Zebra”, „JakaJaKayah”, „Stereo typ”), soulową i jazzową („Kamień”, „Skała”), a nawet klasyczną („Kayah & Royal Quartet”). W jej dorobku znalazła się również płyta z cyklu „MTV Unplugged”, do której nagrania Kayah została zaproszona jako pierwsza artystka z Europy Środkowo-Wschodniej. Płytą podsumowującą pierwszy etap działalności artystycznej Kayah był dwupłytowy album „The Best and The Rest” wydany w 2005 roku. Tym albumem artystka pożegnała się z wytwórnią Sony BMG i rozpoczęła wydawanie płyt we własnej wytwórni płytowej Kayax, założonej wspólnie z wieloletnim menedżerem i przyjacielem – Tomikiem Grewińskim. W swojej wytwórni Kayah promuje utalentowanych artystów, którzy zachwycili ją swoją muzykalnością, charyzmą, olbrzymim talentem i osobowością. Firma ma na koncie już ponad 90 publikacji muzycznych i książkowych.

Wydany w 2013 album „Transoriental Orchestra” to synergia żydowskich, słowiańskich, bałkańskich oraz perskich brzmień, w połączeniu z nieprzewidywalną mieszanką oryginalnych improwizacji etno-jazzowych, elektroniki oraz muzyki filmowej. Do współpracy przy pomyśle Kayah zaprosiła Atanasa Valkova, kompozytora i producenta muzycznego. Premiera projektu odbyła się w 2012 roku na festiwalu Warszawa Singera. Koncert spotkał się z bardzo entuzjastycznym odbiorem, co zaowocowało nagraniem płyty z tym materiałem. Na płycie Kayah śpiewa po polsku, hebrajsku, arabsku, w jidysz i ladino.

Źródło: Białostocki Ośrodek Kultury